sobota, 9 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaGaleria

Festyn LEMoniadowy MIX. Przasnyszanie bili rekord Polski [GALERIA]

 

W sobotę, 24 lipca przasnyszanie bili rekord Polski. Zadanie polegało na jednoczesnym czytaniu przez jak największą liczbę osób fragmentu utworu Stanisława Lema. Wydarzenie otworzyli: Łukasz Chrostowski Burmistrz Miasta Przasnysz i Małgorzata Sobiesiak dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W wydzielonym sektorze Ośrodka Sportu i Rekreacji zasiadło 122 lektorek i lektorów, którzy pod czujnym okiem dwojga niezależnych świadków obserwujących przebieg bicia rekordu – Pani Agnieszki Mioduszewskiej (Fereracja ROSA) i Pana Wojciecha Winnickiego (Klub Sportowy Przaśnik), głośnym, rytmicznym chórem czytali tekst Lema – fragment „Skarby króla Biskalara” z „Bajek robotów”.

Czytanie trwało 7 minut i 16 sekund. Tekst nie był łatwy ale wszyscy świetnie dali sobie z nim radę. Wydarzenie zostało nagrane i udokumentowane. Dokumentacja trafi do Biura Rekordów, gdzie zostanie poddana weryfikacji. Nagrodą dla osób biorących udział w wydarzeniu był festyn „LEMoniadowy MIX”, a podczas którego: na bieżni boiska Klub Sportowy Przaśnik bił rekord Przasnysza w bieganiu tyłem. Udział wzięło ponad pięćdziesiąt osób. Zwycięzcą okazał się reprezentant KS Przaśnik Rafał Smoliński;
Zespół Tańców Historycznych działający przy Miejskim Domu Kultury porwał do tanecznego korowodu zgromadzoną publiczność;
Ochotnicza Straż Pożarna pod batutą kapelmistrza Piotra Zalewskiego zagrała znane standardy muzyczne; prezentowało się miasteczko Organizacji Pozarządowych zorganizowane przez Federację ROSA. Wśród nich znalazły się m.in. Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Jestem, Rada Seniorów, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Paka dla Futrzaka, która prowadziła w czasie imprezy zbiórkę na zakup najpotrzebniejszych rzeczy, aby wspomóc okoliczne schroniska dla zwierząt;
można było obejrzeć ekspozycje: pracowni Batiku MAMUT, która w tym roku obchodzi jubileusz 15 –lecia, Muzeum Historycznego, Bibliotek Miejskiej i Pedagogicznej z animacjami dla dzieci.
Swoje stoiska miały także panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Bogatego, Czernic Borowych i Leszna, gdzie można było skosztować regionalnych specjałów. Na dzieciaki czekała też wata cukrowa i popcorn. Federacje ROSA i Biblioteka Pedagogiczna serwowały LEMoniadę, która w tak upalny dzień cieszyła się dużą popularnością.

Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękujemy: Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, AMK Rzemieślnik, , Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Wydziałowi Promocji Miasta, Muzeum Historycznemu, Annie i Januszowi Nachtygalom oraz Łukaszowi Dudzie.

IP, MBPP, Fot. MBPP