Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Reklama

Slider
Slider

Gmina Jednorożec ukarana za niski procent segregacji śmieci

Jednorożec został ukarany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska za nieuzyskanie wymaganego pułapu procentowego recyklingów odpadów. Co nowego jeszcze w gospodarce śmieciowej z terenu gminy?

Jak tłumaczy wójt gminy, Krzysztof Iwulski kara dotyczy gospodarki śmieciowej z roku 2018, gdy włodarzem gminy był Krzysztof Stancel. W minimalnym stopniu nie spełniliśmy wymogów – mówi wójt. – Kara jest bardzo mała, około 2 tys zł. Napisaliśmy już pismo o umorzenie tej sankcji, ponieważ teraz staramy się jak najlepiej recyklingować odpady.
Iwulski dodaje również, że rok później choć współczynnik wzrósł do ok. 30 %, to gminie udało się pokonać ten próg. Jednocześnie podaje to jako argument na to, że gminie należy się umorzenie, bo świadomość recyklingu wśród mieszkańców wzrasta.
Samofinansująca się gospodarka śmieciowa w gminie
W tym roku udało nam się osiągnąć to, że gospodarka samofinansuje się – tłumaczy wójt – i to przy bardzo niskiej stawce jaką mamy teraz: 12 zł od osoby.
Przypominamy: 12 zł to stawka za osobę, gdy mieszkaniec posiada kompostownik, gdy nie posiada – 25 zł.
Na razie nie planujemy podwyżek za śmieci – uspokaja wójt. – Staramy się bilansować na poziomie tych 12 zł. Ok. 99,9% mieszkańców kompostuje, więc możemy mówić o tym, że dzięki temu prawie samofinansuje się nam gospodarka. Podjęliśmy również inicjatywę uruchomienia spółki komunalnej, która naszym sprzętem będzie dokonywać odbiór odpadów. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się obniżyć te koszty.
Kary za niesegregowanie śmieci
Jeżeli ktoś nie przestrzega zasad segregacji śmieci, to czekają na niego kary. Stawka takiej sankcji wynosi 60 zł na mieszkańca.
Pamiętajmy o segregacji śmieci nie tylko poprzez wzgląd na sankcje karne, ale o korzyściach jakie recykling przynosi środowisku.

 

IP, EB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider