Hejnał Przasnysza został skomponowany przez Edmunda Zdanowskiego
Prace związane z hejnałem Przasnysza Muzeum Historyczne w Przasnyszu rozpoczęło z inicjatywy Burmistrza Łukasza Chrostowskiego. Hejnał Przasnysza został skomponowany przez Edmunda Zdanowskiego, nie jest tylko melodyjnym sygnałem muzycznym, ale zawiera elementy nawiązujące do historii naszego miasta.
– Pierwsza część hejnału odnosi się do patrona Przasnysza – św. Stanisława Kostki, to dźwięki pieśni do słów „wejrzyj z niebios dziś łaskawie na nas święty Stanisławie”. II część hejnału upamiętnia ofiary II wojny światowej, to fragment piosenki partyzanckiej z przełomu 1942–1943 „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” – mówi Agnieszka Brykner, dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu.
Nawiązaniem do współczesności jest końcowy fragment „Przasnyskiego Walca” autorstwa Edmunda Zdanowskiego, a melodia hejnału ukrywa słowa „..i przypomnisz swą młodość, najpiękniejsze swe lata spędzone w twoim Przasnyszu”.
Edmund Zdanowski urodził się 21 marca 1943 w Przasnyszu trzy miesiące po bohaterskiej śmierci ojca w egzekucji dowództwa ZWZ-AK na przasnyskim rynku. Matka była więźniarką Majdanka, Ravensbruck i Buchenwaldu. W szkole średniej założył tajną organizację antykomunistyczną, za co spotkały go represje ze strony władz. Maturę zdał w 1960 r., następnie studiował na Wydz. Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Prowadził młodzieżowe chóry i zespoły wokalne, jest autorem i kompozytorem kilkunastu pieśni. Nauczyciel, działacz opozycji , a po 1989 roku Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W 1997 r. został szefem Biura Poselskiego III kadencji Sejmu RP. Debiut dziennikarski Edmunda Zdanowskiego miał miejsce w listopadzie 1958 r. w prasie harcerskiej (Zuchowe Wieści), następnie współpracował z prasą mazowiecką. Jest autorem ponad sześciuset artykułów w prasie lokalnej i ogólnopolskiej (Głos, Źródło, Gazeta Poznańska, Kurier Gnieźnieński), portalach internetowych (prawica.net i inne), a także stałym komentatorem politycznym strony internetowej Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego. Był stałym felietonistą i autorem strony historycznej „Wiadomości Gnieźnieńskich”. Jest autorem książki pt. „Z Białym Orłem w herbie. Gawędy o Gnieźnie”.
IP, AB
Edmund Zdanowski urodził się 21 marca 1943 w Przasnyszu trzy miesiące po bohaterskiej śmierci ojca w egzekucji dowództwa ZWZ-AK na przasnyskim rynku. Matka była więźniarką Majdanka, Ravensbruck i Buchenwaldu. W szkole średniej założył tajną organizację antykomunistyczną, za co spotkały go represje ze strony władz. Maturę zdał w 1960 r., następnie studiował na Wydz. Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego