piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z GminAktualności z PrzasnyszaWojsko

Intensywne szkolenie żołnierzy 2. ORel na torze napalmowym

W mijającym tygodniu żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego odbyli intensywne szkolenie w zakresie ochrony przed środkami zapalającymi zorganizowane na terenie obiektów szkoleniowych 4. Pułku Chemicznego w Brodnicy.

– Najważniejszą częścią zajęć praktycznych było pokonanie toru napalmowego. Gęsty dym ograniczający widoczność, temperatura, która osiąga nawet kilkaset stopni Celsjusza, huk wybuchów – to tylko część utrudnień z jakimi zmierzyć musieli się przasnyscy żołnierze. Swoje zadania wykonywali w pełnym oporządzeniu i z etatową bronią, oraz w masce przeciwgazowej – relacjonuje kpt. A. Michalski.

– Zajęcia z wykorzystywaniem niebezpiecznych substancji wymagały od instruktorów i żołnierzy zachowania szczególnej ostrożności. Realizowane zagadnienia miały jeden główny cel: pokonanie strefy niebezpiecznej podczas ataku środkami zapalnymi. Tor składał się z szeregu przeszkód, które połączone z palącym się napalmem pomogły zobrazować żołnierzom namiastkę realnego pola walki. Nigdy nie byłem zwolennikiem suchej teorii w szkoleniu, dlatego uważam, że tego typu zajęcia praktyczne są doskonałą okazją do analizy uzyskanych efektów szkolenia – skomentował płk dypl. Bogusław Postek.

Dodatkowo podczas zajęć żołnierze doskonalili umiejętności z zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, gaszenia napalmu na umundurowaniu oraz polowych obiektach fortyfikacyjnych i wozów bojowych.

Tor napalmowy składa się łącznie z 11 elementów: słupki, lina, sieć kolczasta, odcinek rowu, belki poprzeczne, korytarz, niska ściana, tunel, belka w wykopie, budynek i równoważnia.

Zdjęcia: ppor. T. Gierwat