Jak radzimy sobie z koronawirusem?

Personel medyczny ostrołęckiego szpitala fot

W regionie ostrołęckim do tej pory odnotowano blisko 70 przypadków zakażeń koronawirusem1. Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji. Pomogły fundusze unijne, dzięki którym samorząd województwa przekazał do regionu ostrołęckiego 389 tys. środków ochrony i sprzęt medyczny.

Walka z niewidzialnym wrogiem, czyli wirusem, do momentu wynalezienia skutecznego leku to przede wszystkim zminimalizowanie jego transmisji. Aby odnieść sukces, potrzebne są środki – zarówno bezpieczeństwa, jak i finansowe.

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, największym wsparciem były środki unijne. – Bardzo szybko sięgnęliśmy po unijną pomoc na walkę z epidemią. Dzięki temu w najtrudniejszym momencie pilnie zabezpieczyliśmy personel medyczny w środki ochronne, a szpitale w sprzęt ratujący życie.

Przez cały czas epidemii samorząd Mazowsza doposażał szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w aparaturę medyczną oraz środki ochrony osobistej. Zakupy były możliwe, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Wartość unijnego projektu na walkę z COVID-19 to 150 mln zł. Środki zaangażowano już prawie w całości.

389 tys. środków ochronnych

Jak tłumaczy Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, w pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć tych, którzy walczą o nasze zdrowie i życie. – Nowoczesny sprzęt i środki ochrony to podstawa w pracy personelu medycznego. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup defibrylatorów, tomografów, aparatów RTG czy też maseczek, płynów do dezynfekcji oraz rękawic dla mazowieckich szpitali – wylicza.

Ze wsparcia skorzystały będące na pierwszej linii frontu placówki z regionu ostrołęckiego. W sumie do szpitala wojewódzkiego w Ostrołęce, ostrołęckiej stacji pogotowia, SPZZOZ w Wyszkowie, SPZZOZ w Przasnyszu, SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej i SPZOZ w Makowie Mazowieckim trafiło blisko 389 tys. środków ochrony osobistej, w tym 132,3 tys. masek, blisko 12,5 tys. kombinezonów, 210 tys. rękawiczek, 5,3 tys. fartuchów, 2,3 tys. gogli, 22,7 tys. litrów płynów do dezynfekcji i 3 tys. przyłbic.

Sprzęt ratujący życie

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce

Placówki otrzymały także niezbędny w walce z koronawirusem sprzęt medyczny. Dla szpitala w Ostrołęce samorząd Mazowsza zakupił m.in. tomograf komputerowy, mobilny aparat RTG, 20 łóżek do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii, 10 kardiomonitorów z dodatkowym wyposażeniem, 15 podstawowych respiratorów mobilnych, 3 urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, 200 pulsokymetrów, 200 aparatów do mierzenia ciśnienia i 200 termometrów bezdotykowych. Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce Paweł Natkowski podkreśla, że sprzęt znacznie usprawni pracę personelu. – Nowy tomograf, wyposażony w technologię ASiR-V, pozwoli nam uzyskiwać wysokiej jakości obrazy przy jednoczesnym zastosowaniu bardzo niskiej dawki promieniowania. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić najwyższy poziom diagnostyki obrazowej i zastosować celowaną i skojarzoną opiekę nad pacjentami, u których wymagane jest wykonanie wielu skanów lub częste powtarzanie badań. Dotyczy to również dzieci, które są szczególnie narażone na wpływ akwizycji promieniowania. Z kolei dla ostrołęckiej stacji pogotowia samorząd województwa pozyskał 5 defibrylatorów, 15 urządzeń do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania i 2 urządzenia do kompresji klatki piersiowej.

Busy i ambulanse dla stacji pogotowia

SPZOZ Meditrans Ostrołęka

Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Pojazdy zapewniają maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pacjentom. Wyposażone są w osłonę kierowcy, oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Dla ostrołęckiej stacji pogotowia samorząd Mazowsza zakupił też ambulans typu C.

Utworzone w urzędzie marszałkowskim specjalne zespoły zakupowe codziennie dokonywały zakupów niezbędnego sprzętu i asortymentu. Te następnie na bieżąco przekazywane były do szpitali z listy placówek będących w podwyższonej gotowości. Nad ich odpowiednim rozdysponowaniem oraz kierowaniem tam, gdzie były w danej chwili najbardziej potrzebne, pracował powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

1 Aktualny stan na www.gis.wrotamazowsza.pl/Informacje/KORONAWIRUS

 

 

artykuł sponsorowany