Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM
mar-bud www

Jesteśmy gminą bardzo otwartą na wszelką współpracę

Z Jerzym Humięckim, wójtem gminy Krzynowłoga Mała rozmawiamy o środkach, które pozyskano w ramach II edycji Polskiego Ładu. Nasz rozmówca opowiada również o środkach pozyskanych z pierwszej edycji Polskiego ładu oraz o pozostałych inwestycjach, jakie będzie realizowała gmina. W rozmowie poruszane są także tematy związane z uchodźcami i pocovidowym przebudzeniu kulturalnym.
– Gratuluję pozyskanych 6,395 milionów złotych w II edycji programu „Polski Ład”, na jakie inwestycje zostaną przeznaczone te pieniądze?
– Dziękuję w imieniu swoim oraz mieszkańców. Dla naszej gminy to kolejne duże środki pozyskane w ramach programu Polski Ład .Przeznaczymy je na bardzo ważne i oczekiwane inwestycje : 1 170 000,00 zł dla Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej. W zakres inwestycji wchodzić będzie wymiana pokrycia dachowego na starej części Szkoły (ok 600 m2 dachu), dostosowanie pomieszczenia kotłowni (modernizacja), wymiana pieca tzw. kopciucha na ogrzewanie gazowe ( gaz ze zbiornika) oraz wymiana instalacji c.o oraz 5 225 000, 00 zł  na drogi gminne. Inwestycja obejmuje przebudowę dróg gminnych poprzez wykonanie nawierzchni bitumicznej. Droga w miejscowości Świniary ok. 1500 m., Droga Ulatowo- Zalesie ok. 999 m., Droga w miejscowości Romany-Janowięta ok. 999 m., Droga Czaplice Kurki – Czaplice Bąki ok. 2700 m., Droga Grabowo Skorupki – Wykno-Borowe ok. 1350 m., Droga w miejscowości Ożumiech ok. 999 m., Droga w miejscowości Kaki-Mroczki ok. 150 m. Łącznie prawie 9 km.
– Ile i na jakie inwestycje środków gmina Krzynowłoga Mała otrzymała w  pierwszej edycji „Polskiego Ładu”?
– W pierwszej edycji Gmina Krzynowłoga Mała pozyskała całą kwotę o jaką wnioskowaliśmy a mianowicie 6 mln 65 tys. zł  na przebudowę dróg gminnych. Wkład własny gminy wyniesie jedynie 5 procent . Gmina wyłoniła już wykonawcę tej inwestycji i w dniu 27 maja w Urzędzie Gminy podpisaliśmy umowę z wybraną firmą . Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w czerwcu, obecnie trwają już pomiary geodezyjne.
Dzięki tym środkom uda się zmodernizować drogi na terenie gminy Krzynowłoga Mała na odcinkach o łącznej długości prawie 10 kilometrów: 1. Chmielonek – Masiak – Romany Zalesie – Krajewo Kłódki – Krajewo Wielkie dł. 6055 m, 2. Wiktorowo dł. 999 m, 3. ulica Szkolna w Krzynowłodze Małej dł. 570 m, 4. ulica Osiedlowa w Krzynowłodze Małej dł. 580 m, 5. Wykno Borowe dł. 670 m, 6. Ostrowe Stańczyki dł. 800 m.
– Jakie inne inwestycje w najbliższym czasie zrealizowała bądź będzie  realizowała gmina Krzynowłoga Mała?
– Gmina w tym roku ma do wykonania bardzo duże inwestycje, na wszystkie pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Przygotowaliśmy dokumentację i wymagane pozwolenia. Już wyremontowaliśmy pomieszczenie szatni w szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej to pierwszy krok w kierunku utworzenia przedszkola, na którego budowę ogłosiliśmy przetarg. Najdroższą inwestycją jest ta drogowa ale dokładamy do niej jak już wspomniałem tylko 5%. Będą to drogi bitumiczne charakteryzujące się dużą wytrzymałością.  W tym roku zrealizujemy także szereg innych inwestycji min. termomodernizację oraz remont strażnicy OSP w Romanach Seborach, budowę miejsca rekreacji i oczyszczenie stawu w miejscowości Chmieleń Wielki. Budowę solarnego oświetlenia ulicznego w miejscowościach – Plewnik, Ostrowe, Grabowo Skorupki, Ulatowo Czerniaki, Borowe Chrzczany. Podpisaliśmy umowę z Wykonawcą na odbiór folii rolniczej a także pozyskaliśmy dotację na usuwanie szkodliwego azbestu obecnie trwa procedura wyboru odpowiedniej firmy.
– Jak układa się Państwa współpraca z Powiatem Przasnyskim?
– Jesteśmy bardzo otwartą na wszelką współpracę gminą. Nasze relacje z powiatem są bardzo dobre czego przykładem może być podjeta na ostatniej sesji uchwała rady gminy w sprawie darowizny nieruchomości. Przekazujemy bezpłatnie Powiatowi niewielką część działki na skrzyżowaniu ulic Przasnyskiej i Kościelnej w Krzynowłodze Małej aby Starostwo mogło wybudować próg zwalniający i poprawić bezpieczeństwo ruchu na tych ulicach.
– Pandemia koronawirusa odpuściła, więc życie kulturalno-społeczne  również obudziło się ze „covidowego snu”, jak to wygląda w gminie  Krzynowłoga Mała?
 – Staramy się organizować wydarzenia o charakterze kulturalnym, gdyż stanowią one istotny składnik pozytywnych zmian, integrujących społeczeństwo. Bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem działa obecnie gminna Biblioteka Publiczna organizując spotkania i uroczystości dla dorosłych, dzieci, młodzieży czy seniorów. Pod koniec maja miał miejsce wspaniały koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzynowłogi Małej  z okazji Dnia Rodziny, w którego organizację włączyli się także strażacy z OSP Krzynowłoga Mała a oprócz naszej wspaniałej Orkiestry wystąpili laureaci szkolnych konkurów poetyckich i wokalnych. Wszyscy otrzymali ogromne brawa a Orkiestra musiała bisować na życzenie publiczności. Kolejnym niezwykle udanym wydarzeniem był zorganizowany trzeciego czerwca na gminnym boisku Dzień Dziecka. Była to pierwsza i zapewne nie ostatnia impreza na tym obiekcie. Pogoda dopisała, było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych jak i starszych dzieciaków – dmuchane zamki, konkursy, zabawy z animatorami a także wata cukrowa, popcorn i kiełbaski z grilla, przy którym pomogli także rodzice.  Z ust dzieci i rodziców jako organizatorzy usłyszeliśmy wiele miłych słów, które bardzo cieszą i zachęcają do działania. Na każdej z uroczystości możemy liczyć na Koło Gospodyń Wiejskich z Rudna Jeziorowego oraz naszych Strażaków. Zaangażowanie i wkład tych organizacji jest naprawdę duży bardzo im za to dziękujemy. Kolejną naszą dumą jest Klub Senior Plus. Zawsze aktywny i chętny do przeróżnych działań społecznych. W tym roku planujemy jeszcze organizację gminnych zawodów sportowo-pożarniczych.
– Niestety, po pandemii, mamy  konflikt zbrojny na Ukrainie. Wielu  Ukraińców szuka schronienia w powiecie przasnyskim, ile uchodźców  znalazło swoje miejsce na ternie gminy?
 – Na terenie naszej gminy przebywało ponad 20 uchodźców, na tą chwilę zamieszkuje 5 osób. Natychmiast po rozpoczęciu działań wojennych uruchomiona została  zbiórka darów rzeczowych, w którą mieszkańcy bardzo się zaangażowali. Części leków oraz opatrunków przekazaliśmy w Klasztorze Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu skąd zostały przetransportowane bezpośrednio na Ukrainę  a pozostałą część Obywatelski Konwój Humanitarny z Przasnysza dostarczył do sierocińca w Pidbużu koło Lwowa.
– Czego należy życzyć władzom gminy i samej gminie Krzynowłoga Mała, w  drugim półroczu roku 2022?
– Pomyślnej realizacji prowadzonych Przedsięwzięć i Inwestycji, kolejnych pozyskanych środków. Niech kolejne miesiące obfitują w liczne sukcesy, niosą satysfakcję z dobrze wykonanych zadań na rzecz naszej małej Ojczyzny, które przyczyniają się do poprawy warunków życia mieszkańców Gminy,  bo wszystkie nasze działania są skierowane właśnie na potrzeby mieszkańców.
– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również
Rozmawiał: WSZ
Fot. Nadesłane
Rozmawiał: WS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

juniak www2
juniak www2