poniedziałek, 11 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Julia Czerwińska finalistką konkursu biologicznego

Finał konkursu biologicznego to nie pierwszy sukces Julii Czerwińskiej. Wcześniej uczennica Szkoły Podstawowej Nr 3 w Przasnyszu, zajęła m.in. II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Abecadło”. O sukcesach, planach na przyszłość i nie tylko rozmawiamy ze zdolną ósmoklasistką.

– Gratuluję Ci sukcesu, jakim jest bycie finalistką konkursu biologicznego, czy jest to Twój pierwszy sukces?
– Dziękuję bardzo. Nie jest to mój pierwszy sukces, lecz pierwszy na tak dużą skalę. Wcześniej były to konkursy organizowane przez szkołę lub konkursy w klasach I – III.

– A jakie są Twoje dotychczasowe sukcesy?
– Pierwszym sukcesem na większą skalę było zajęcie drugiego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Abecadło” w 2016 roku. Byłam wtedy w trzeciej klasie i bardzo

cieszyłam się z tego wyniku. Później w roku szkolnym 2017/2018 zdobyłam III miejsce w konkursie wiedzy „Zawody matematyczne” w kategorii klas V organizowanym przez MSCDN w Ciechanowie. Oprócz tego, przez moje osiem lat nauki, zdarzały się sukcesy w szkolnych konkursach recytatorskich, czytelniczych, ortograficznych i z języka angielskiego w młodszych klasach, a w starszych pierwsze miejsca w konkursach z przyrody i historii. W szóstej klasie dostałam się też do programu Erasmus+.

– Jak długo przygotowywałaś się do konkursu biologicznego?
– Do konkursu przygotowywałam się od ogłoszenia go w szkole, czyli jakoś od połowy września do ostatniego etapu, czyli do kwietnia.

– Czy dużo czasu poświęcasz na naukę?
– Wydaję mi się, że wbrew pozorom nie poświęcam zbyt dużo czasu na naukę (oczywiście pomijając konkurs). Dużo zapamiętuję z lekcji, więc zaglądam do książek raczej w ramach powtórzenia.

– Jakie były poszczególne jego etapy?
– Pierwszy etap ze względu na sytuację z koronawirusem był przesunięty z października na listopad. Był on dosyć prosty, ponieważ dotyczył głównie fizjologii i anatomii człowieka. Do drugiego i trzeciego etapu przygotowywałam się z moją nauczycielką biologii panią Jolantą Romańską, za co bardzo dziękuję. Drugi etap dotyczył głównie zwierząt i roślin, a trzeci genetyki, ewolucji, ekologii oraz sozologii.

– Twój ulubiony przedmiot w szkole to….?
– Bardzo lubię historię, biologię i język polski, ale myślę, że moim ulubionym przedmiotem w szkole jest język angielski.

– Dlaczego właśnie on?
– Język angielski jest moim ulubionym przedmiotem, ponieważ lubię uczyć się tego języka. Poza tym jest on bardzo przydatny w życiu.

– We wrześniu rozpoczniesz naukę w szkole średniej, gdzie chciałabyś kontynuować naukę?
– Planuję iść do przasnyskiego „KEN-a”.

– Kim chciałabyś być w przyszłości?
– Szczerze mówiąc nie jestem pewna kim chciałabym być. Ciągle coś się zmienia. Myślę, że jeszcze nie znalazłam czegoś pewnego i odpowiedniego dla mnie, czegoś w czym czułabym się dobrze i spełniała wszystkie moje zamierzenia. Jeszcze nie jestem pewna, ale myślę nad byciem psychologiem lub prawnikiem.

– Czym się interesujesz, jakie jest Twoje hobby?
– Lubię czytać książki i słuchać muzyki, mimo że sama nie mam do niej talentu. Należę do ZHP. Bardzo lubię brać udział w biwakach, nocach harcerskich, grach czy innych wydarzeniach organizowanych przez ZHP. Niestety przez sytuację epidemiczną wszystko było zawieszone. Na szczęście powoli zaczyna wracać to do normy.

– Twoim idolem jest…?
– Może nie idolem, ale bardzo lubię aktora Dylana O’Briena. Jest świetnym aktorem, który potrafi odegrać każdą rolę i przekazać emocje widzom.

– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również

Rozmawiał: WS