piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Kolejne środki od Powiatu Przasnyskiego na inwestycje w Szpitalu im. doktora Wojciecha Oczko w Przasnyszu

 

Podczas sesji 10 sierpnia 2022 r. Rada Powiatu Przasnyskiego dokonała zmian w uchwale budżetowej na 2022 r., zwiększając o 40 tys. zł pulę przeznaczoną na zakup ambulansu sanitarnego wraz z niezbędnym wyposażeniem dla SPZZOZ w Przasnyszu. Tym samym limit środków przeznaczonych na kupno karetki wzrósł do 390 tys. zł. Wprowadzono także nowe zadanie pn. „Zakup zestawu do bronchofiberoskopii” w kwocie 30 tys. zł.

Kolejne środki z budżetu Powiatu Przasnyskiego trafią na doposażenie i poprawę jakości leczenia w przasnyskim szpitalu. Radni, działając na wniosek Starosty, dołożyli kolejną pulę pieniędzy do zakupu nowej karetki. Limit środków zabezpieczonych w 2022 r. na zakup ambulansu dla Szpitala im. Wojciecha Oczko w Przasnyszu wynosi po zmianach 390 tys. zł. Na tym nie koniec, ponieważ Powiat Przasnyski wesprze placówkę 30 tysiącami zł na zakup zestawu do bronchofiberoskopii, zwiększając możliwości diagnostyki w zakresie chorób płuc i górnych dróg oddechowych.
Badanie bronchoskopowe jest badaniem wysokospecjalistycznym, wykonywanym przez doświadczonego lekarza w warunkach bloku operacyjnego lub sali zabiegowej. Instrument poza wizualną oceną dróg oddechowych (krtani, strun głosowych, tchawicy, oskrzeli oraz ich drobnych odgałęzień), umożliwia pobranie materiału do oceny bakteriologicznej, cytologicznej lub histopatologicznej. Zabieg bronchofiberoskopii stanowi nieocenioną metodę diagnostyczną i terapeutyczną w wielu schorzeniach układu oddechowego.
Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 r. powiatowi radni zaakceptowali przeznaczenie 250 tys. zł na zakup dodatkowego sprzętu służącego zabiegom chirurgicznym i ortopedycznym oraz doposażeniu Oddziału Okulistycznego w SP ZZOZ w Przasnyszu. Środki umożliwiły zakup urządzenia AnglioOct, służącego nieinwazyjnej ocenie naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka oraz laserów do przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej.
Od czerwca ubiegłego roku w Szpitalu im dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu wykonywane są zabiegi chirurgiczne oraz ortopedyczne, dlatego Powiat Przasnyski zapewnił także finansowanie zakupu napędu ortopedycznego do dużych kości.

IP, SPP