Koncert „Chopin en Vacances” w Bogdanach za nami [ZDJECIA]

n
Piękna muzyka fortepianowa Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Maurycego Moszkowskiego w wykonaniu młodych polskich talentów. Doskonała organizacja i atmosfera sprawiły, że już drugi z rzędu na terenie Parku i Dworu w Bogdanach Wielkich i Gminy Chorzele ponad dwugodzinny plenerowy koncert fortepianowy „Chopin en Vacances” okazał się ponownie wielkim sukcesem.

Partnerami, którzy zorganizowali sobotni koncert na terenie zabytkowego parku podworskiego w Bogdanach byli: Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Beata Szczepankowska i Prezes Stowarzyszenia “Dwór i park w Bogdanach Wielkich” Jan Maria Kłoczowski oraz wspaniale pelniąca rolę gospodyni miejsca Pani Anna Piwkowska. Natomiast pomysłodawcami i organizatorami festiwalu odbywającego się cyklicznie od 2017 roku, są Michał Korsak h. Korsak prezes Fundacji „Ziemia Dobrzyńska” wraz z małżonką Beatą, Korsakowie z Wyręby pod patronatem honorowym Związku Szlachty Polskie. Fortepian marki Steinway D zapewniła i nastroiła firma Pianoforte p. Mirosława Mastalerza.
Mimo zapowiedzi deszczu, mieliśmy niesamowite szczęscie i piękną aurę, a na koncert przybyło wielu gości. Do Bogdan, na wyjątkową ucztę muzyczną w przepięknych plenerach zjechali mieszkańcy Miasta i Gminy Chorzele, Powiatu Przasnyskiego i Regionu.
Na gości, oprócz wspaniałych wystąpień młodych artystów, czekał również kącik promocyjny UMiG w Chorzelach. Ponadto każdy mógł poczęstować się gorącą kawą, herbatą i słodkościami.
W sobotę, 10 lipca 2022 r. w bogdańskich plenerach na fortepianie zagrali niezwykle uzdolnieni i utytułowani młodzi polscy pianiści: Eryk Koszela i Piotr Pawlak.
Eryk KOSZELA w zachwycie pozostawił licznie zgromadzoną w Bogdanach Wielkich publiczność, a w szczególności odważne wykonanie Etiudy rewolucyjnej i wrażliwość pokazana w Mazurkach, zapadły w serca i poruszyły wyobraźnię słuchaczy. Pianista rozdawał autografy i odpowiadał na liczne pytania festiwalowej publiczności. Wielu nowych wielbicieli talentu młodego wybitnie uzdolnionego pianisty będzie odtąd obserwowało z sympatią rozwój jego wirtuozowskiej kariery.
Piotr PAWLAK dla jednych umysł renesansu, człowiek wielu pasji i nadzwyczajnych uzdolnień, dla nas publiczności Chopin en Vacances na zawsze zapamiętany został w Bogdanach Wielkich jako genialny, fantastyczny pianista. Pełne wrażliwości, ujmującej harmonii i ciepła oraz nadzwyczajnego wewnętrznego piękna wykonanie kompozycji zarówno Mozarta jak i Chopina pozostawiło publiczność w najwyższym zachwycie i wielkiej radości wspólnego muzycznego wzruszenia. Wypada zauważyć zachwycające i tak indywidualnie piękne wykonanie Sonaty b-moll op. 35 Chopina(!) choć przecież chyba już wszystko o niej wiemy… nic z tych rzeczy. To było nadzwyczajne muzyczne zakończenie koncertu w Bogdanach Wielkich.
Festiwalowy fortepian podróżuje wraz z organizatorami po polskich dworach, parkach podworskich lub letnich krajobrazach Mazowsza, Ziemi Dobrzyńskiej i Ziemi Łęczyckiej. Koncerty organizowane są w miejscach dawnych dworów szlacheckich zapisanych w zbiorowej pamięci Polaków jako ośrodki polskiej kultury i ciągłości narodowej tradycji.
Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele wyrażając ogromne uznanie – wręczyła wraz z wiceburmistrz Reginą Grzelak piękne bukiety artystom i współorganizatorom, podziękowała za wspaniałą ucztę muzyczną w niezwykłych i gościnnych okolicznościach Parku i Dworu Państwa Kłoczowskich, gospodarzom miejsca, Państwu Korsakom, przybyłym widzom i gościom, i wszystkim zaangażowanym w przygotowania ze strony samorządu: Wydziałowi Oświaty i Promocji, ZGKiM oraz OUK.
Burmistrz również otrzymała podziękowania i kwiaty od organizatorów koncertu.
– Szczególne podziękowania kierujemy do wspaniałej Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, pani Beaty Szczepankowskiej, za nieocenioną pomoc w realizacji koncertu. Bez tej pomocy tegoroczny koncert z pewnością by się nie odbył. To już drugi rok obecności muzyki młodych wybitnych pianistów podczas CHOPIN en VACANCES we dworze Kłoczowskich, pod patronatem honorowym Związku Szlachty Polskiej – napisali tuż po nim organizatorzy całego cyklu koncertów w Polsce.

IP, UMiGCh

 

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *