niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościGaleriaKultura

Koncert papieski w 100 rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II

27 września 2020 roku w przasnyskim kościele pod wezwaniem świętego Jakuba i Anny miał miejsce koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, który w 1978 roku przybrał imię Jana Pawła II. Warto dodać, że Rok 2020 przez polskich parlamentarzystów ogłoszony rokiem Świętego Jana Pawła II. Koncert odbył się dzięki sfinansowaniu go przez władze Powiatu Przasnyskiego.
Dla upamiętnienia urodzin papieża (ur. 18 maja 1920r.) na terenie całej Polski podobne koncerty miały się odbyć w maju, niestety z powodu niepewności związanych z Covid-19 zostały one odwołane. W Przasnyszu do idei powrócono pod koniec września, tak dane nam było usłyszeć piękne utwory sakralnej muzyki klasycznej i popularnej w wykonaniu utalentowanych śpiewaków.
Agnieszka Grabowska to zdolna przasnyszanka, absolwentka studiów na Wydziale Wokalno – Aktorskim o specjalności wokalistyka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Zdobywczyni pierwszej nagrody swojej kategorii wiekowej w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka w Otrębusach. W 2019 roku. Dokonania i talent młodej artystki zostały również docenione przez Starostę Przasnyskiego przyznanym stypendium.
Bartosz Nowak to młody utalentowany polski tenor, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu i Studiów Licencjackich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, obecnie studiuje na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego. Zdolności Bartosza Nowaka doceniano już wielokrotnie: zdobył I nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Żylinie, I nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu oraz II nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach, II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Iuventus Canti im. Imricha Godina 2015 we Vrablach.
Do Agnieszki Grabowskiej i Bartosza Nowaka w ostatnich dwóch utworach dołączyli stawiający pierwsze kroki na drodze profesjonalnego artysty młodzi śpiewacy – Adam Bobiński i Mateusz Górski. Śpiewakom akompaniował fortepianista Juliusz Jakóbiak, a nad stroną techniczną czuwał Grzegorz Smoliński. Warto wspomnieć, że cały koncert był nadawany na żywo na oficjalnej stronie miasta Przasnysz na facebook.
Po każdym utworze widownia gromko oklaskiwała wykonawców, a na zakończenie koncertu artystów nagrodzono kwiatami. Do zebranych przemówił również proboszcz ojciec Wiesław Wiśniewski, który przypomniał o okolicznościach zorganizowanego koncertu, podziękował artystom za wspaniałe wystąpienie, Staroście Przasnyskiemu i Burmistrzowi Przasnysza za pomoc w organizacji, a także przybyłym widzom za uczestnictwo.
IP, SPP
Dla mieszkańców Przasnysza wystąpili:
Agnieszka Grabowska – sopran
Bartosz Nowak – tenor
Adam Bobiński – śpiew
Mateusz Górski – śpiew
Juliusz Jakóbiak – organy, fortepian