Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

REKLAMA

Marsz Brygady Syberyjskiej 1920 zakończy się w Chorzelach

W najbliższą sobotę rusza 100 kilometrowy marsz poświęcony pamięci żołnierzy Brygady Syberyjskiej, która w 1920 roku walczyła z bolszewikami na Północnym Mazowszu. W marszu wezmą udział członkowie Towarzystwa Historycznego „Rok 1920” w polskich mundurach z okresu Bitwy Warszawskiej.

Marsz rozpocznie się w Borkowie koło Nasielska gdzie Brygada Syberyjska miała swój chrzest bojowy, a zakończy się w Chorzelach,gdzie jednostka ta stoczyła swoje ostatnie, dramatyczne boje. Po drodze uczestnicy marszu odwiedzą miejsca bitew w okolicach Nowego Miasta, Ciechanowa i Przasnysza. Rekonstruktorzy pokonają 100 kilometrowy marsz w pełnym mundurowaniu i oporządzeniu wojsk polskich z okresu wojny polsko – bolszewickiej. Noclegi planowane są pod gołym niebem z wykorzystaniem sprzętu biwakowego przenoszonego przez ówczesnych żołnierzy.

Brygada Syberyjska to polska jednostka Wojskowa utworzona w lipcu 1920 roku z pozostałości wojsk polskich walczących na Syberii i ok 5000 młodych ochotników, którzy zasilili Wojsko Polskie na krótko przed rozpoczęciem walk na Mazowszu. Brygada ta pomimo bardzo krótkiego czasu organizacji odegrała ważną rolę w walkach na Północnym Mazowszu wyzwalając wiele miejscowości i zadając nieprzyjacielowi wielkie straty.

Towarzystwo Historyczne „Rok 1920” to działające na Mazowszu stowarzyszenie kultywujące pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej poprzez udział w rekonstrukcjach historycznych, odtwarzanie pojazdów i mundurów z tamtego okresu oraz organizację wystaw, pokazów i prelekcji na ten temat. Od ponad 10 lat Towarzystwo organizuje we współpracy z samorządem z Nasielska inscenizacje historyczne w Borkowie na Wkrą. W marszu weźmie udział 4 członków Towarzystwa.

Marsz wyruszy w sobotę 22 sierpnia bezpośrednio po uroczystościach przy pamiątkowym kamieniu w Borkowie (ok. godz. 19.00), a zakończy się w środę 26 sierpnia rano w Chorzelach.

 

IP, Michał Miazga, Towarzystwo Historyczne „Rok 1920”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Slider