Międzynarodowy Dzień Kropki w Krzynowłodze Małej

Międzynarodowy Dzień Kropki to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które my w naszych grupach przedszkolnych obchodziliśmy 15 września. Tego dnia nauczycielki zorganizowały dla dzieci wiele ciekawych zabaw, które pomagają odkryć talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Motywem przewodnim jest kropka.

Święto Kropki zostało zapoczątkowane dzięki książce pt. „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Autor opisuje historię małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dziewczynka twierdzi, że nie potrafi rysować. Podczas zajęć nigdy nie otwiera pudełka farb, ale nauczycielka prosi ją by postawiła ołówkiem na białej kartce zwykłą kropkę. Zniecierpliwiona dziewczynka wciska ołówek w sam środek kartki i zaczyna się pakować, a nauczycielka z uwagą przygląda się kropce i prosi ją, by podpisała swoją pracę. Kiedy następnego dnia Vashti wchodzi do klasy, widzi swoją kropkę oprawioną w złotą ramę wiszącą nad biurkiem nauczycielki. Dziewczynka dochodzi do wniosku, że potrafi namalować jeszcze lepsze i ładniejsze kropki. Otwiera pudełko farb i mała bohaterka maluje kropki we wszystkich rozmiarach i kolorach. Książka pokazuje dzieciom, młodzieży, dorosłym, że nawet zwykła kropka może być dziełem sztuki. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent!
W tym dniu dzieci najpierw zapoznały się z historią Vashti i obejrzały krótki filmik z tytułową „Kropką”. Następnie dzieci rozmawiały o problemie dziewczynki, emocjach jakie jej towarzyszyły. Potem każdy miał okazję opowiedzieć o swoich talentach, dzieci przekonały się, że większość posiada różne umiejętności i każde są tak samo ważne. Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką – ruchowe, plastyczne, matematyczne. Powstała galeria wyjątkowych kropkowych dzieł w salach przedszkolnych. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

 

IP, SP KM

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *