piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

Mistrzostwo, ręka, oko – snajper armii USA szkolił żołnierzy 5MBOT [ZDJĘCIA]

Z początkiem lipca w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończył się kurs strzelców wyborowych, snajperów, a także obserwatorów – skierowany do żołnierzy OT, organizowany z udziałem żołnierzy wojsk amerykańskich i brytyjskich.

Była to kolejna odsłona kursu zorganizowanego w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie prowadziła kadra instruktorska żołnierzy brytyjskich i amerykańskich z Batalionowej Grupy Bojowej, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim. Wojska sojusznicze już po raz kolejny angażują się w wyszkolenie naszych żołnierzy OT, co pozwala na osiągnięcie dodatkowych zdolności taktycznych.
Szkolenie trwało tydzień, podczas którego żołnierze 5MBOT doskonalili taktykę działań snajperskich, uzupełniali wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji sprzętu, balistyki oraz teorii strzału.
Żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady OT z udziałem wojsk sojuszniczych wykonywali zadania z zakresu medycyny pola walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zaopatrzenia rannego, ewakuacji, a także posługiwania się sprzętem łączności.
Jak mówią nasi sojusznicy, w działaniach snajpera najważniejsza jest inteligencja, a w szczególności kreatywne myślenie, łatwość przystosowywania się do nowych sytuacji:
– najważniejsze jest używanie swojego intelektu do odpowiedniego postrzegania i wtapiania się w otoczenie. Mentalny hart ducha, aby przetrwać w najtrudniejszych okolicznościach. Z potężnym umysłem wszystko idzie dalej, łatwiej, w tym sprawność fizyczna, ale umysł jest na pierwszym miejscu – mówi jeden z amerykańskich snajperów, biorących udział w szkoleniu.
W kolejnych dniach terytorialsi doskonalili swoje umiejętności snajperskie na różnych dystansach, oddając strzały do tarcz i gongów. Istotnym elementem szkolenia, było wykonywanie zadań na zmęczeniu fizycznym, aby jak najlepiej sprawdzić przystosowanie żołnierzy OT do warunków bojowych, w myśl zasady „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.”
Wojska sojusznicze zaprezentowały możliwości bojowe karabinków 5,56 mm i karabinków snajperskich 7,62 mm używanych przez Armię Stanów Zjednoczonych.
Ostatnim etapem, z jakim musieli się zmierzyć terytorialsi, były 48h zajęcia taktyczne z bytowaniem.
Snajper wojsk amerykańskich, podsumowując wspólne szkolenie, stwierdził, że Polscy żołnierze są bardzo profesjonalni i wytrwali:
– Ćwiczyli podstawy, dopóki ich nie opanowali. Mają bardzo dobrze wyszkolonych instruktorów, myślą nieszablonowo, wykorzystując doświadczenie zdobyte w obcym środowisku operacyjnym i mają poczucie misji. Myślę, że w ciągu ośmiu dni nauczyłem się od nich więcej, niż myślałem, że to możliwe. Trening ten był czymś, co będzie wyróżniało się w mojej karierze. Podziękowania kieruję do wszystkich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział.

IP, EO
Fot. Nadesłane