piątek, 8 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Nakaz opuszczenia mieszkania dla sprawców przemocy domowej

 

Policjanci korzystają z uprawnień jakie daje im ustawa antyprzemocowa i podczas weekendu w 3 przypadkach wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania wobec sprawców przemocy.

W ostatnich dniach dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Radomiu interweniowali wobec sprawców przemocy. W pierwszym przypadku 45-letni mężczyzna znęcał się psychicznie nad swoją matką, natomiast druga interwencja to przemoc 60-latka wobec jego siostry. W obu sytuacjach policjanci uznali, że jedynym sposobem, by zapewnić rodzinom spokój i bezpieczeństwo jest odseparowanie agresora. Funkcjonariusze skorzystali z przysługującego im prawa i zastosowali wobec mężczyzn nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia.

– Także policjanci z Komisariatu Policji w Skaryszewie chroniąc osobę pokrzywdzoną przemocą domową zastosowali wobec agresora nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się. Funkcjonariusze interweniowali w związku awanturą domową. 63-latek znęcał się psychicznie nad swoja żoną. Ubliżał kobiecie oraz kierował wobec niej groźby karalne – mówi Justyna Leszczyńska z KWP w Radomiu.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Aby przemoc się nie powtórzyła wobec sprawcy należy podjąć natychmiastowe i stanowcze działania. Apelujemy, aby osoby dotknięte przemocą nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Żadna sytuacja nie tłumaczy zachowania sprawcy przemocy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

IP, KWP, Fot. Ilustracyjna