Nie mamy możliwości sprostać oczekiwaniom Ministerstwa Zdrowia
O powodach likwidacji Poradnię Medycyny Paliatywnej w Przasnyszu prowadzoną przez Przychodnię Świerczewo sp. z o.o, rozmawiamy z jej prezesem Barbarą Potaczek. Nasza rozmówczyni zapewnia, że „…szukamy zespołowo optymalnego rozwiązania i z pewnością jakieś znajdziemy […]”.
– Z jakich powodów zamknięto Poradnię Medycyny Paliatywnej prowadzoną przez Przychodnię Świerczewo sp. z o.o?
– Poradnia została zamknięta z powodu obowiązującego od 1. stycznia tego roku rozporządzenia Ministra Zdrowia standardu rachunku kosztów dla podmiotów leczniczych. Nie mamy możliwości sprostać oczekiwaniom Ministerstwa i prowadzić tak szczegółowej i rozbudowanej ewidencji, jaką przewiduje to rozporządzenie.
– Ilu pacjentom pomogli państwo przez okres swojej działalności?
– Przez blisko 4 lata, do Poradni zgłosiło się lub zostało zgłoszonych blisko 600 pacjentów
– Czy podjęliście Państwo próbę negocjacji z Narodowym Funduszem Zdrowia?
– Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest tu stroną. NFZ podpisuje umowy na świadczenia medyczne, wypłaca środki na podstawie tych umów i kontroluje wykonanie umowy, a obowiązujący rachunek kosztów jest wymogiem Ministerstwa Zdrowia
– Co z pacjentami, którzy znajdowali się pod państwa opieką?
– Szukamy zespołowo optymalnego rozwiązania i z pewnością jakieś znajdziemy. Wciąż funkcjonuje Hospicjum Domowe Amicus, gdzie chorzy otrzymują nielimitowaną, wszechstronną pomoc. Jeśli uda nam się znaleźć środki i powiększyć zespół hospicyjny, wielu chorych znajdzie pomoc właśnie tutaj .. Nie chcemy zostawiać naszych chorych. Coś na pewno wymyślimy.
– Gdzie obecnie można skorzystać z pomocy Poradni Medycyny Paliatywnej na Mazowszu?
– W Hospicjum Płockim lub w Warszawie
– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również
Rozmawiał: WSZ