Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

REKLAMA

Slider

Niecierpliwie czekaj aż będą mogli znów grać tradycyjne koncerty

Orkiestra Dęta przy OSP Przasnysz odniosła kolejny sukces. W kategorii – setka – zajęła II miejsce na II Sierpeckim Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych Online. Jednak muzycy z utęsknieniem czekają na możliwość grania koncertów w tradycyjnej formie. M.in. o sukcesie w Sierpcu rozmawiamy z Zosią Osowską.

– Orkiestra OSP Przasnysz zajęła II miejsce na II Sierpeckim Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych Online. Jak w dobie koronawirusa wyglądała organizacja konkursu?
– Z powodu obostrzeń jakie zostały wprowadzone w naszym kraju, przegląd nie mógł odbyć się w tradycyjnej formie. Ochotnicza Straż Pożarna w Sierpcu postanowiła przeprowadzić ten konkurs w trybie online. W taki sposób mógł on się odbyć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Należało wysłać nagrania dwóch utworów bez edycji. My wybraliśmy „Marsz Radeckiego” oraz „Happy Marching Band No. 1”.

– Jak się przygotowaliście do występu w tym konkursie? Zdobyliście II miejsce w Kategorii A Setka Open,
– Po wiosennej kwarantannie, w okresie letnim wznowiliśmy działalność w trybie stacjonarnym. Od razu po uzyskaniu informacji o tym przeglądzie zaczęliśmy przygotowywać się do niego. Na początku trzeba było wybrać repertuar – utwory, które zaprezentowaliśmy na nagraniu jest to muzyka, którą lubimy i często ją gramy. Takim sposobem przeszliśmy do dopracowywania ich.

– Czy możesz wyjaśnić Czytelnikom jaka to kategoria i na czym polega rywalizacja w niej?
– Nasza kategoria – „Setka” – zakładała nagranie orkiestry bez edycji audio-video (dla orkiestr, które miały możliwość prowadzenia prób). Dzieli się ją na podkategorie: Orkiestra Młodzieżowa (dla orkiestr, w których osoby poniżej 18 roku życia stanowią co najmniej 60%) oraz Open, czyli nasza (dla orkiestr złożonych i wielopokoleniowych).

– Czy Wasza orkiestra tęskni już do normalnych koncertów i publiczności?
– Oczywiście! Niecierpliwie czekamy, aż będziemy mogli wznowić naszą działalność, poza online.

– Czy planujecie jakiś koncert on-line?
– Na razie nie myśleliśmy o tym. Obecna sytuacja nie pozwala nam na spotkanie się w pełnym składzie. Jeżeli takie miałyby się odbyć, to byłyby to jedynie występy solistów lub maksymalnie kwintetów.

– Jakie są Wasze plany na najbliższy rok?
– Na chwilę obecną mamy jedno marzenie – spotkać się całą orkiestrą na próbie. W tej chwili trudno powiedzieć jakie będą możliwości na najbliższy czas, ale jeżeli obostrzenia się zmniejszą to na pewno będziemy chcieli dalej się rozwijać i nawiązywać nowe współprace. Będziemy zmierzać do wzięcia udziału w warsztatach muzycznych oraz w różnych konkursach i przeglądach. Planujemy odświeżyć utwory, których nasza orkiestra dawno nie grała oraz wykonywać nowe.

Rozmawiał: Szymon Wyrostek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Slider