Noworoczny wywiad z Krzysztofem Bieńkowskim, starostą powiatu przasnyskiego: To był bardzo pracowity i stresujący rok

fot
Ze starostą powiatu przasnyskiego, Krzysztofem Bieńkowskim podsumowujemy miniony rok 2020. Rozmawiamy również sukcesach naszego powiatu, ale także o sprawach, których nie udało się zrealizować. Oczywiście nie mogło zabraknąć tematu koronawirusa i tego, jaki będzie rozpoczynający się rok 2021.

– Jak podsumowałby Pan rok 2020 w powiecie przasnyskim?
– To był bardzo pracowity i stresujący rok. Trzeba było od samego początku prowadzić ogrom inwestycji. A najgorsze nastąpiło w marcu i trwali do końca roku czyli zmaganie się z epidemią i jej skutkami. Przygotowanie szpitala, szkół i instytucji do nowej sytuacji. Zabiegi o dodatkowe środki ochrony. Zakupy i inwestycje w zdrowie. A jeśli chodzi o rynek pracy spotkania i konsultacje z przedsiębiorcami i rządem, uruchomienie pomocy i środków finansowych tak, by bezrobocie nas nie zalało. Dodatkowo zabiegaliśmy o rozwój strefy gospodarczej, nowe miejsca pracy i o budowę linii kolejowej do naszego powiatu. Jednym słowem praca i stres na najwyższych obrotach.

– Największy sukces w powiecie w 2020 roku?
– Wiele nam się udało dokonać inwestycji nie tylko drogowych, ale także w oświacie i w szpitalu. Ale największy sukces to zahamowanie wzrostu bezrobocia, gdy cała gospodarka była zamknięta i gdy ograniczenia gospodarcze mogły nas zatopić. Utrzymane zostały miejsca pracy, w czym ogromnym wsparciem była pomoc rządu. Wszystkie pozwolenia na budowy zostały na bieżąco wydawane w starostwie, tak by nie przerwać w naszym terenie procesów inwestycyjnych i rozwojowych. Tworzono nowe firmy, często dzięki dofinansowaniu z Powiatowego Urzędu Pracy. Poziom bezrobocia od wakacji zaczął nawet spadać. To chyba najważniejsza sprawa, bo bezpośrednio wpływa na życie wielu osób.

– Czego nie udało się dokonać w minionym roku?
– Najgorsze, że nie udało się zbudować, w tym trudnym czasie kryzysu, jedności wśród władzy lokalnej. Zarówno były starosta jak i jego żona wraz ze swoimi pracownikami z urzędu, non-stop atakowali władze powiatu i wzniecali konflikty. Ludzie mieli tego dosyć już w poprzednich latach, ale niestety w minionym roku musieli nadal na to patrzeć.

– Obok lodowiska w Przasnyszu ma w niedalekiej przyszłości stanąć otwarty basen, na jakim etapie jesteście? Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia i zakończenia tej inwestycji?
– Rada Powiatu przegłosowała już budżet na 2021 rok, a więc możemy już zacząć projektowanie basenu. Trzeba jeszcze porozmawiać z władzami Miasta Przasnysz na temat wspólnej inwestycji i utrzymania tego obiektu i myślę, że przy dobrych wiatrach w wakacje będziemy mieli wreszcie możliwość odpoczynku w Przasnyszu pluskając się w odkrytym basenie.

– W budżecie na 2021 rok powiat na cel otwartego basenu przeznaczył 3 miliony złotych, a jaki będzie całkowity koszt inwestycji?
– Szacujemy, że taka kwota wystarczy, by powstały trzy niecki basenowe i dodatkowe atrakcje wodne. Miasto Przasnysz też będzie miało swój udział w tych kosztach, jeśli oczywiście wspólne rozmowy okażą się pomyślne.

– Jakie inwestycje na 2021 roku przewiduje powiat przasnyski?
– Bardzo chcemy zbudować ścieżkę rowerową do Leszna. Warto zainwestować też w odnawialne źródła energii przy naszych instytucjach, tak by w przyszłości zaoszczędzić na wydatkach na prąd. Na początku roku zdecyduje się sprawa tego, czy dojdzie do inwestycji w przebudowę dróg wojewódzkich 544 i 614 na terenie naszego powiatu. Staramy się nie zwalniać tempa i w 2021 roku zakończyć budowę Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju.

– Czy zaszczepi się Pan na Covid – 19?
– Ważne dla bezpieczeństwa zdrowotnego jest posiadanie przeciwciał. Można je posiadać na dwa sposoby: zaszczepić się lub przechorować. Ja mam już przeciwciała, ale dodatkowo sprawdzę to testem z krwi. Natomiast szczepionka jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem dla osób bojących się o swoje zdrowie w starciu z COVIDem.

– Ostatnio opublikował Pan na swoim fanpagu FB post, informujący, że zmienił pn zdanie na temat szczepionki przeciw COVID-19. Co było powodem?
– Kiedyś byłem sceptycznie do niej nastawiony, ale wiele informacji przeczytałem z badań naukowych i jestem obecnie zwolennikiem tej bardzo nowoczesnej szczepionki. To nie jest szczepionka starego typu, którą trzeba by tworzyć i sprawdzać latami. Warto poczytać o tym nowym, niezwykłym wynalazku. Ma bardzo dużo zalet i uruchamia naszą naturalną ochronę organizmu.

– Jak przewiduje Pan dalszy przebieg pandemii koronawirusa?
– Moim zdaniem w maju będzie już wygasać. Obostrzenia będą znoszone. Czekam na to z utęsknieniem.

– Jak według Pan będzie wyglądać 2021 rok pod względem gospodarczym w powiecie chodzi o przedsiębiorców tych większych i mniejszych?
Myślę, że przy takim ogromnym kryzysie gospodarczym na świecie nie należy być przesadnym optymistą. Ale wielu naszych przedsiębiorców rozwinęło skrzydła nawet w czasie ostatnich miesięcy. My będziemy zabiegać o każdego pracodawcę, by mógł utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie. Robimy wszystko, by nasz powiat był przyjaznym miejscem dla rozwoju przedsiębiorczości. Zostaliśmy ostatnio za to docenieni przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, którą przyznała nam tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego.

– Jako powiat przasnyski jest przygotowany do ewentualnego zwiększenia się bezrobocia w obliczu kolejnej fali pandemii?
– Najważniejsze to tworzenie warunków dla firm i instytucji by mogły zatrudniać więcej mieszkańców. Uruchomimy też programy aktywizyjące bezrobotnych przez Powiatowy Urząd Pracy. Utrzymamy połączenia autobusowe, dzięki którym mieszkańcy mogą dojechać do pracy. To zadania, które możemy zrobić i na pewno je zrobimy.

– Czego życzyłby Pan mieszkańcom powiatu i sobie w Nowym 2021 Roku?
– Zwykle życzy się szczęśliwego Nowego Roku. W poprzednim roku trochę tego szczęścia chyba zabrakło, choć można też przyjąć pogląd, że zawsze mogło być gorzej. Oprócz epidemii i biedy może przecież pojawić się jeszcze rewolucja i wojna. Wtedy moglibyśmy stracić o wiele więcej…
Życzę zatem zdrowia i spokoju, a nawet Pokoju. Dużo zgody i realizacji zamierzeń, które już się prawdopodobnie pojawiły u każdego, kto rozmyślał nad rozpoczynającym się rokiem. I oby nieprzewidziane zdarzenia, a takie pewnie też będą, zmieniły Państwa życie na lepsze! Obyśmy sobie poradzili ze wszystkim trudnościami!

– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *