niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Przasnysz [ZDJĘCIA]

11 listopada 1918 roku to najważniejsza data dla wszystkich Polaków. Tego dnia odzyskaliśmy Niepodległość po 123 lata niewoli. Dla mieszkańców gminy Przasnysz obchody Święta Niepodległości zawsze miały szczególne znaczenie w kalendarzu rocznic.

Pamiętają, że tą upragnioną i wypatrywaną przez pokolenia wolność, odzyskaną 103 lata temu poprzedziła krwawa zawierucha wojenna, która zdziesiątkowała ludność cywilną, zmieniła w zgliszcza okoliczne wsie. Te niezwykłe początki budowy wolnej Polski i heroicznej obrony jej suwerenności pielęgnują w pamięci młodszego pokolenia.

Niepodległość, której odzyskanie dziś celebrowano, była jeszcze wielokrotnie w naszej historii zagrożona. Nasze ziemie najeżdżano, podbijano, rwano na kawałki, okupowano. Ale te czasy już minęły. Polska, jak mało który naród rozumie prawo do wolności i do wyznaczania swojego własnego kursu. O takim poczuciu bezpieczeństwa i spokoju marzyły pokolenia naszych pradziadów.

W tym roku Grażyna Wróblewska, Wójt Gminy Przasnysz, Proboszcz Parafii Św. Jana Ewangelisty w Bogatem, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem zaprosili mieszkańców na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w czwartek, 11 listopada.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Anny w Bogatem i recytacji poezji patriotycznej. Na zakończenie programu zespół „Moja Rodzina” wykonał pieśni patriotyczne, a delegaci złożyli kwiaty pod pomnikami.

IP, UGP, fot. UGP