piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaWydarzenia

Od drzewa do miasta – Veolia Północ zaangażowała się w projekt w Przasnyszu

 Uroczyste wkopanie tablic informacyjnych w Przasnyszu zwieńczyło drugi etapu projektu „Od drzewa do miasta”. W jego ramach mieszkańcy Przasnysza, a także Lidzbarka Warmińskiego, Miasteczka Śląskiego, Szczytna i Rzeszowa będą mogli poznać realne i wymierne korzyści, jakie ich miasta doświadczają dzięki drzewom.

Coraz mniej drzew rośnie w miastach – wycinanych jest o 17% więcej roślin niż jest sadzonych. Drzewa miejskie dostarczają wielu korzyści mieszkańcom, których jednak nie zawsze są oni świadomi. Odpowiedzią na to wyzwanie jest projekt „Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej” realizowany przez UNEP/GRID Warszawa (koordynator projektu), Fundację Veolia Polska (wsparcie dla miast biorących udział w projekcie) oraz (wsparcie geoinformacyjne), realizowany w okresie od października 2021 do czerwca 2023.

W ramach 2. etapu projektu na terenie miast uczestniczących w inicjatywie ustawiane są tablice informacyjne, uświadamiających o wartości miejskich drzew. Zawarte na nich dane są efektem badań przeprowadzonych przez zespół ekonomistów Uniwersytetu Warszawskiego.

W Przasnyszu tablice edukacyjne znajdują się między innymi w parku im. Tadeusza Kościuszki, w parku im. Stefana Cieleckiego, w parku przy ul. Wojskowej oraz na rynku miejskim. W ustawieniu tablic w Przasnyszu pomagali między innymi wolontariusze Veolii.

– Inicjatywa taka jak „Od drzewa do miasta” do doskonała okazja, by kształtować i wzmacniać proekologiczne postawy wśród społeczności lokalnych. Cieszymy się, że mogliśmy się zaangażować w nią w miastach, gdzie Veolia prowadzi działalność. Zmiana otaczającej rzeczywistości, także w zakresie wyzwań klimatycznych, zawsze zaczyna się od nas samych. Dlatego właśnie bierzemy udział w projektach, których oddziaływanie, tak jak w Przasnyszu, ma silny wymiar lokalny – mówi Janusz Panasiuk, prezes zarządu Veolii Północ.

Zaangażowani w projekt ekonomiści wyceniając „pracę drzew na rzecz ludzi” wzięli pod uwagę między innymi aspekty, w jakim stopniu wybrane obszary zieleni miejskiej zmniejszają koszty związane z opieką zdrowotną, poprawiają komfort życia mieszkańców i zwiększają ich aktywność fizyczną. Wnioski z przeprowadzonych badań wskazują, że drzewa odciążają także system kanalizacji miejskiej, obniżają latem temperaturę w miastach oraz podnoszą wartość nieruchomości, przy których rosną. Oszacowana przez ekonomistów wartość korzyści dzięki drzewom rosnącym w parku przy ul. Wojskowej wynosi około 400 tys. zł.

Montaż tablic informacyjnych to nie jedyne prowadzone obecnie działanie, dodatkowo w ramach projektu powstała strona internetowa: miastaidrzewa.gridw.pl, na której uruchomiono geoportal. Prezentowane są w nim informacje o wszystkich korzyściach, jakie świadczą wybrane obszary zieleni miejskiej w miastach partnerskich projektu.

Przed organizatorami jeszcze 3. etap, w ramach którego zostaną zorganizowane podnoszące świadomość webinaria i konkursy dla uczniów szkół w pięciu miastach biorących udział w projekcie. Dodatkowo odbędą się również warsztaty skierowane do pracowników urzędów miast, poświęcone zarządzaniu zieloną infrastrukturą.