poniedziałek, 11 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaGaleriaWojsko

Odznaka Górska dla żołnierzy 2. Ośrodku Radioelektronicznym

W poniedziałek, 14 marca w 2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu nastąpiło wręczenie Wojskowych Odznak Górskich III stopnia. Z rąk Dowódcy Ośrodka – płk dypl. Bogusława Postka dwóch żołnierzy przasnyskiej Jednostki Wojskowej odebrało to zaszczytne wyróżnienie.

Dokonując ich wręczenia płk Postek przypomniał, że:
– Przasnyscy żołnierze musieli wykazać się m.in. znajomością technik wspinaczkowych, wiązania węzłów, zjazdów na linach oraz ukończyć wyczerpujący marsz kondycyjnych po Bieszczadach. Byli zobligowani do pokonania ponad 30 km trasy w określonym czasie oraz z plecakiem ważącym min. 16 kg. Wojskowa Odznaka Górska to dla każdego żołnierza niezwykle ważny symbol. Potwierdza ona wysokie kwalifikacje z zakresu wspinaczki wysokogórkiej i świetną kondycję.Charakter współczesnych konfliktów zbrojnych zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego niezwykle istotne jest wszechstronne wyszkolenie żołnierzy, wyciąganie odpowiednich wniosków oraz wdrażanie ich, aby być przygotowanym na wyzwania teraźniejszości.

Kolejnym etapem zmagań, będzie żołnierzy posiadających Wojskową Odznakę Górską III stopnia jest uzyskania odznaki wyższej klasy. Żołnierze będą musieli sprostać przy tym wielu wyzwaniom. Przede wszystkim będą się wspinać z dolną asekuracją, a w Bieszczadach spędzą trzy dni. Przejdą 80 km i będą bytować w górach, korzystając z własnego wyposażenia. Złotą odznakę otrzymają tylko ci żołnierze, którzy wykażą się umiejętnościami w ratownictwie linowym, będą umieli transportować rannych w górach i zaliczą zimowy, trzydniowy marsz w górach na nartach skitourowych.

Zbiórka była również okazją do wręczenia wyróżnienia dla żołnierza 2. Ośrodka Radioelektronicznego, który wykonując obowiązki służbowe w rejonie granicy polsko-białoruskiej wykazał się odwagą i nie dopuścił do siłowego przekroczenia linii granicy przez grupę agresywnych cudzoziemców.

IP, AM
Fot. D. Bojarska