niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Ojciec Bernard Kryszkiewicz zostanie beatyfikowany

Ojciec Bernard Kryszkiewicz, zakonnik Ojców Pasjonistów, wkrótce może zostać nowym błogosławionym. Papież Franciszek właśnie ogłosił dekret o heroiczności jego cnót. Grobowiec zakonnika, który był związany z naszym miastem, tu również zmarł, znajduje się Klasztorze Ojców Pasjonistów.

Dekret Papieża Franciszka pozwala na kontynuowanie procesu beatyfikacji. Z takiej decyzji papieża cieszy się biskup Płocki Piotr Libera.

– Decyzja Papieża Franciszka ogłoszona w przededniu Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, będącego źródłem świętości, przybliża nas do dnia beatyfikacji kolejnego syna mazowieckiej ziemi. 30 lat temu mówił o nich w Płocku św. Jan Paweł II. Zatem Gaude Mater Masovia! Teraz jest potrzebny z naszej strony modlitewny szturm do Nieba o uznanie cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego Bernarda od Matki Dobrej Miłości. Ufam, że nie będziemy musieli na to długo czekać – powiedział biskup płocki Piotr Libera.
Zygmunt Kryszkiewicz (zakonne imię Bernard od Matki Pięknej Miłości Kryszkiewicz) urodził się 2 maja 1915 w Mławie, zmarł 7 lipca 1945 r. w Przasnyszu. Edukację pobierał m.in. w Państwowym Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego, potem w ośmioklasowej Szkole Apostolskiej św. Gabriela Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. W wieku dziewiętnastu lat, złożył śluby zakonne i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne, które kontynuował w Rzymie. Tam też (przed ich ukończeniem) otrzymał święcenia kapłańskie 4 lipca 1938 r. Od kwietnia 1940 roku przebywał w klasztorze w Rawie Mazowieckiej gdzie m.in. był kierownikiem duchowym i spowiednikiem.

W tym czasie pisze  „Dialogi z Ukrzyżowanym”, „Pedagogikum”, „Rozważania o Męce Pańskiej na każdy dzień tygodnia”.

Po II wojnie światowej Ojciec Bernard trafił do klasztoru w Przasnyszu, gdzie zajął się odbudową kościoła i klasztoru. Po wizycie w rodzinnej Mławie zapada na tyfus. Leczy się najpierw w klasztorze, potem trafia do szpitala, gdzie 7 lipca 1945 roku umiera. Trumna ze szczątkami, obłożona białymi liliami, została umieszczona podziemiach kościoła pasjonistów w Przasnyszu. Obecnie w kruchcie przasnyskiego kościoła sanktuaryjnego (zbudowanego przez Pawła Kostkę, brata św. Stanisława Kostki) znajduje się grobowiec Ojca Bernarda, trzydziestoletniego zakonnika, który „miłość do Jezusa i bliźniego pielęgnował w stopniu heroicznym”, natomiast przed kościołem znajduje się jego pomnik.
Do beatyfikacji Ojca Bernarda Kryszkiewicza konieczny będzie jeszcze dekret o cudzie za jego wstawiennictwem. O modlitwę w tej intencji apeluje biskup Piotr  Libera.
IP, DP, WS