Ojciec Wiesław Wiśniewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, z medalem od Starosty Przasnyskiego „Gloria Prasnensis Terrae” [GALERIA]

n

 

22 maja w przasnyskim klasztorze Ojców Pasjonistów odbyło się sympozjum jubileuszowe „300 lat Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa: dzieło św. Pawła od Krzyża i życie Pasjonistów.”

Sympozjum rozpoczęła Msza św. w kościele klasztornym, której przewodniczył bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, były biskup drohiczyński. Rozpoczynając Eucharystię zachęcił gorącej modlitwy o świętość dla członków zgromadzenia pasjonistów, o dobre świadectwo ich wiary oraz o nowe powołania. W kazaniu nawiązał do duchowości zakonu, zwracając uwagę, że jego podstawowym charyzmatem jest wezwanie do osobistego nawrócenia, które wynika z wiary i miłości do Jezusa. – Miłość Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego pociąga członków zgromadzenia tak bardzo, że chcą w swoim życiu go naśladować – akcentował ks. biskup.
Po liturgii Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski
oraz Wicestarosta Waldemar Trochimiuk, w towarzystwie Burmistrza Przasnysza Łukasza Chrostowskiego, w uznaniu zasług dla Ziemi Przasnyskiej wręczyli o. Wiesławowi Wiśniewskiemu, proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki, medal „Gloria Prasnensis Terrae” (Chwała Ziemi Przasnyskiej) przyznany przez władze powiatu. Jak zaznaczył starosta, wyróżnienie to stanowi także wyraz podziękowania wszystkim ojcom pasjonistom, którzy od blisko 100 lat posługują w Przasnyszu.
– 300 lat, trzy wieki historii, to czas, który zobowiązuje. To dobry moment do obejrzenia się za siebie nie tylko po to, by wspominać minione wydarzenia, ale przede wszystkim, by z historii, która za nami, uczyć się i wychodzić ku temu co przed nami – stwierdził witając uczestników sympozjum o. dr Łukasz Andrzejewski, przełożony prowincjalny polskich pasjonistów. Zauważył, że pozostawiona przez św. Pawła od Krzyża, założyciela zgromadzenia, bardzo bogata spuścizna duchowa to wielkie dziedzictwo, a także ogromne wyzwanie dla pasjonistów, by to dziedzictwo starać się jak najlepiej zachować i przekazywać dalej.
– Mam nadzieję, że modlitwa oraz wykłady poruszą nasze myślenie i wzbogacą naszą wiedzę oraz otworzą nasze serca na przyjęcie daru Krzyża Chrystusowego. Owocem tego daru niech będzie gorące umiłowanie w Jezusie Chrystusie Boga w Trójcy Jedynego oraz odpowiedzialne i miłosierne otwarcie się na bliźniego i na siebie samego – powiedział otwierając sympozjum bp Tadeusz Pikus. W programie sympozjum znalazło się osiem wykładów, które zostały wygłoszone podczas dwóch sesji.

IP, KB, SPP, Wojciech Ostrowski, Gość Płocki, Fot. SPP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *