Opaska na nadgarstku jako sygnał o preferowanym dystansie społecznym w czasach pandemii
Idea nowego projektu społecznego o nazwie stop2covid zakłada noszenie opaski na nadgarstku. Zależnie od koloru (czerwony lub żółty) ma ona symbolizować formę akceptowanego dystansu społecznego oraz towarzyszących zasad bezpieczeństwa. Zakup opasek przekłada się też na pomoc w przekazywaniu maseczek najbardziej
potrzebującym.
-Koncepcja projektu zrodziła się w relacjach międzyludzkich. W celu ułatwienia komunikacji z naszymi bliskimi oraz współpracownikami stworzyliśmy opaski na rękę w dwóch kolorach. Mają one przypominać o codziennych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z otoczeniem – wyjaśniła koordynatorka projektu Magdalena Słowińska.
Opaska w kolorze żółtym oznacza zachowanie dystansu społecznego 2 metrów. Symbolizuje również pracę w biurze, zgodę na wspólny lunch, korzystanie z miejsc kultury i wypoczynek poza domem. Opaska czerwona symbolizuje preferowanie jak największego dystansu, pracę zdalną, witanie się na odległość, wolny czas wyłącznie z bliskimi i kameralny urlop.
-Badania naukowe i praktyka kliniczna wykazują, że zachowanie określonego dystansu zmniejsza szanse zarażenia. Wirus podróżujący na kropelkach pary wodnej wraz z siłą ciężkości opada na powierzchnię ok. 1,5 metra od osoby, która emituje wirusa z wydychanym powietrzem – tłumaczył ekspert ds. epidemiologicznych, dr Paweł Grzesiowski.
Projektowi towarzyszy akcja przekazywania środków higieny osobistej szpitalom, noclegowniom, domom pomocy społecznej oraz instytucjom kultury. Każdy zakupiony zestaw składający się z 50 opasek oznacza zatem 50 maseczek dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują. Pomysł zainteresował do tej pory już kilkanaście podmiotów.
-Diabetycy podobnie jak inne osoby z chorobami przewlekłymi są zdecydowanie bardziej narażeni na ryzyko związane z koronawirusem. Dlatego musimy się wzajemnie wspierać i pomagać w zachowaniu dystansu społecznego. Z tego względu popieramy ideę noszenia opasek – stwierdziła prezes Fundacji Słodziaki, Aleksandra Myczkowska-Utrata.
IP