sobota, 9 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Oszukany na kryptowaluty. Policja po raz kolejny przestrzega

To kolejny przypadek oszustwa internetowego na terenie powiatu makowskiego. Tym razem 31-letni mężczyzna został oszukany inwestując w kryptowaluty. Mężczyzna stracił 78 tys. zł. Policja ponownie apeluje o ostrożność!

Schemat działania oszustów jest zawsze bardzo podobny. Tym razem do 31-letniego mieszkańca powiatu makowskiego zadzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy, w której utworzył konto do inwestowania w kryptowaluty z informacją, że zgromadził na swoim koncie 44 tys. zł i musi je teraz wypłacić. Rzekomy konsultant zaoferował mu swoją pomoc.

– Mężczyzna zgodził się i wykonywał polecenia oszusta. Zainstalował na swoim komputerze aplikację, która dała całkowity dostęp do jego komputera. Oszust poprosił o zalogowanie się do konta bankowego, co też mężczyzna uczynił. Cały czas 31-latek widział jak oszust zdalnie wykonuje operacje na jego koncie bankowym. Rozmówca przekonywał, by wypłacić zarobione pieniądze musi wpłacić podawane przez niego sumy pieniędzy – mówi asp. Monika Winnik z KPP Maków Mazowiecki.

Wymaganej kwoty nie miał na swoim koncie, dlatego też oszust zaczął zaciągać pożyczki, na początku o małych kwotach. Robił przelewy, zaciągał pożyczki będąc cały czas w kontakcie telefonicznym i zapewniając, że pieniądze do niego wrócą. Niestety tak się nie stało. Podczas tej kilkugodzinnej „transakcji” 31-latek przekazał skan swojego dowodu osobistego, co wykorzystał oszust zaciągając kolejne pożyczki. Mężczyzna łącznie stracił 78 tys. zł.

Po raz kolejny policja apeluje o ostrożność!!!

– nie ulegajmy presji. Uważajmy na pozornie atrakcyjne oferty. Nie działajmy pochopnie, pod wpływem chwili i emocji. To może być oszustwo!!!

– jeśli przeczytasz artykuł czy post w mediach społecznościowych lub skontaktuje się z Tobą osoba, która proponuje:

– szybki i wysoki zysk dzięki inwestycji w kryptowaluty,

– instalację aplikacji na telefonie lub komputerze, która ma posłużyć do zakupu kryptowaluty lub wykonania innych operacji finansowych,

– wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji przez „analityka”, którzy zadzwoni do Ciebie i udzieli pomocy…

Zastanów się, zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność!

Pamiętaj również, aby nie udostępniać swoich danych takich jak hasła i loginy do kont bankowych, skanów dokumentów, numerów kart bankomatowych i pinów do nich, itp.

 

IP, KPP