niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z Gmin

Piknik z Produktem Polskim „Bitwa Regionów” [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 31 lipca w Bogatem odbył się Piknik z Produktem Polskim, w trakcie którego został rozstrzygnięty etap powiatowy konkursu „Bitwa Regionów”. Udział w nim wzięło 13 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przasnyskiego. Organizatorem imprezy było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorem była Gmina Przasnysz.

– Jedną z tradycji, która wszyscy powinniśmy pielęgnować jest tradycja kulinarna. Smaki dzieciństwa kroczą za nami przez całe życie, przywołując wspomnienia z rodzinnego domu i stron, z których pochodzimy. Dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich i konkursowi, takiemu jak „Bitwa Regionów”, wykorzystując dary polskiej natury, mamy doskonała okazję do poznania smaków wszystkich zakątków naszego kraju. Tylko potrawy przygotowane przez panie, z polskich produktów najwyższej jakości, są w stanie przywołać najmilsze wspomnienia – pisał w liście do uczestników konkursu Henryk Kowalczyk, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W jury konkursowym zasiadła Irena Dołęga, Krzysztof Krajewski oraz Wojciech Długokęcki. Delegacja każdego z Kół podchodziła prezentując swoje dnia, a także omawiała składniki, z których powstały. To była bardzo trudna decyzja, gdyż każda z potraw była pięknie podana i zachwycała smakiem. Wyniki etapu powiatowego Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów”: I miejsce – KGW Karwacz – potrawa: „Król Karwacza”, II miejsce – KGW Mchowo – potrawa: „Kaczka nadziewana jabłkiem i buraczkami”, III miejsce – KGW Leszno – potrawa: „ Leśnieńska kaczka faszerowana kaszą gryczaną i leśnymi grzybami w chrupiącej skórce podana z rwakami oraz pieczonym jabłkiem nadziewanym buraczkami”. Wyróżnienie: KGW Jastrzębiec – potrawa: „Szczupak nadziewany w galarecie” W trakcie uroczystości wręczono nagrodę przyznaną przez Posła RP Macieja Wąsika za najładniejsze stoisko. Otrzymało ją KGW Bartniki. „Spotkanie z Kłosem i Tradycją”
Imprezą towarzyszącą w czasie rywalizacji KGW było „Spotkanie z kłosem i tradycją” zorganizowane przez Urząd Gminy Przasnysz. W programie imprezy znalazł się występ Zespołu Tańców Historycznych-Szlacheckich z MDK w Przasnyszu, występy wokalne Klubu Seniora z Bogatego, Magdaleny Osowskiej, zwyciężczyni jednego z odcinków „Szansy na Sukces” oraz Mileny Mocek, uczestniczki „The Voice of Poland”. Na scenie pojawi się także sołectwo Osówiec Szlachecki i Wielodróż, Młodzieżowa Orkiestra Dęta wraz z mażoretkami z Bogatego, Schola św. Anny z Bogatego oraz Anna Jelińska, prezes Klubu Literackiego „Przaśnik” z Przasnysza.
Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół „Aby Pograć”. Atrakcjami towarzyszącymi były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z degustacją tradycyjnych potraw, Aleja z pasją ze stanowiskiem fotografki Julity Mroczek, kaligrafią, zbiory kamieni Łukasza Rosiaka, rękodziełem Katarzyny Skury, kwiatami, wiankami i wyrobami glinianymi, starymi magnetofonami, serami oraz miodami i świecami.
Dodatkowo zostały zorganizowane bardzo ciekawe ekologiczne warsztaty kulinarne przeprowadzone przez Stowarzyszenie Polska Ekologia. Można było spróbować naleśników z owocami, jajka w różnych odsłonach oraz wiele innych potraw.
Mimo deszczu i niskiej temperatury w Bogatem pojawiło się wielu mieszkańców powiatu przasnyskiego oraz zaproszonych gości.

Wśród nich był:
Rafał Romanowski – Poseł na Sejm RP,
Stefan Pawłowski – Dyrektor Biura Poselskiego Wiceministra Macieja Wąsika,
Natalia Latocha – Z-ca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Grażyna Wróblewska – Wójt Gminy Przasnysz,
Dariusz Jankowski – Przewodniczący Rady Gminy Przasnysz,
Radni Rady Gminy Przasnysz,
podp. Andrzej Kaliszewski – przedstawiciel 2. OREL w Przasnyszu Bogdan Bagiński – Dyrektor MODR Oddział w Ostrołęce,
Zenon Kowalewski – Dyrektor KRUS w Warszawie,
Anna Ignatowicz – Zastępca Dyrektora ARiMR,
Justyna Jakubiak – przedstawiciel WFOŚiGW w Ciechanowie,
Michał Giers – Dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Ostrołęce Bożena Rudzińska – Sekretarz Gminy Przasnysz
Danuta Osowska – Skarbnik Gminy Przasnysz
Sołtysi Sołectw Gminy Przasnysza
Wojciech Długokęcki – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Przasnyszu
Grzegorz Lewandowski – Kierownik KRUS w Przasnyszu
Bobiński Michał – p.o. Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Przasnyszu
Marek Gierach – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego,
Dariusz Majewski – Przewodniczący Zarządu Spółka Wodna Gmina-Miasto Przasnysz,
ks. mgr Cezary Olzacki – Proboszcz Parafii pw. św. Jana Ewangelisty, Krzysztof Gadomski – instruktor ds. artystycznych MDK Przasnysz Andrzej Szczepański – Kierownik ds. Inwestycji
Danuta Załęska – Kierownik Obsługi Oświaty
Danuta Radomska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogatem, Elżbieta Urban – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,
Piotr Sekuna – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bogatem,
Wojciech Krawczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej im Św. Stanisława Kostki w Lesznie

 

IP, UGP