poniedziałek, 11 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Pod pretekstem zbiórki odzieży wszedł do domu i okradł seniorów – ostrołęccy policjanci apelują o ostrożność i przekazanie tego ostrzeżenia członkom rodzin

 

Seniorzy z Ostrołęki stracili znaczną sumę pieniędzy. Małżeństwo nieroztropnie wpuściło do swojego domu mężczyznę podającego się za wolontariusza zbierającego koce i kołdry dla potrzebujących. Przestępca wykorzystując brak nadzoru domowników ukradł znajdującą się w domu znaczną kwotę pieniędzy. Apelujemy o nieprzechowywanie w domu dużej ilości gotówki. Najbezpieczniejszym do tego miejscem będzie bank. Wpuszczanie do domu obcych osób może narazić nas na utratę oszczędności całego życia! Ostrzeżmy seniorów z naszych rodzin przed tego rodzaju zagrożeniem. Natomiast dary przekazujmy tylko i wyłącznie zaufanym i sprawdzonym instytucjom.

Wczoraj ok. godz. 13 dyżurny ostrołęckich policjantów otrzymał zgłoszenie dotyczące kradzieży znacznej sumy pieniędzy. Na miejsce skierowano ostrołęckich policjantów. Według relacji zgłaszających i wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że do pracującego w ogrodzie 86-letniego ostrołęczanina przyszedł mężczyzna w wieku około 30-lat i podał się za wolontariusza zbierającego koce i kołdry dla potrzebujących. Senior pokierował go do wnętrza domu myśląc, że znajduje się tam jego małżonka. Niestety nie wiedział o tym, że 86-latka również znajduje się na działce po drugiej stronie domu. Takim sposobem złodziej wszedł do wnętrza budynku i został pozostawiony tam bez żadnego nadzoru. Po jego wyjściu seniorzy zorientowali się, że z domu została skradziona znaczna suma pieniędzy. Dalsze czynności w tej sprawie wykonują ostrołęccy policjanci.

Pamiętajmy! Przestępcy stosują różne metody, by pozbawić nas pieniędzy. Jedną z nich jest, m.in. wejście do naszego domu, czy mieszkania pod pretekstem np. zbiórki odzieży, podając się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej, czy gazownika. Każda z takich wizyt obarczona jest ryzykiem, że zostaniemy oszukani, bądź okradzeni z pieniędzy, bądź kosztowności.

Dlatego po raz kolejny apelujemy o zachowanie dużej dozy nieufności podczas kontaktów z osobami obcymi. Nigdy nie powinniśmy pozwalać na wejście do naszego domu, czy mieszkania obcym osobom bez względu na podawany przez nich pretekst. Niech to zdarzenie będzie przestrogą dla tych, którzy trzymają w domu znaczną sumę pieniędzy. Przypominamy, że najbezpieczniejszym do tego miejscem jest bank. Przechowywanie dużej ilości gotówki, bądź kosztowności w domach to ogromne ryzyko. Nie ulegajmy panice związanej z obecną sytuacją i pieniądze umieśćmy w banku.

Oczywiście pomaganie jest szlachetne, natomiast musi ono być z rozwagą. Dla własnego bezpieczeństwa dary dla osób potrzebujących powinniśmy przekazywać sprawdzonym i zaufanym instytucjom.

IP, KPP