Pokolenie młodych programistów w Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej [GALERIA]

n
Szkoła Podstawowa w Krzynowłodze Małej stawia na rozwijanie kompetencji cyfrowych swoich najmłodszych uczniów. Placówka przystąpiła do realizacji projektu „Misja: programowanie – podregion ostrołęcki”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne działania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

 

Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z 13 gminami podregionu ostrołęckiego – Andrzejewo, Goworowo, Kadzidło, Krzynowłoga Mała, Lelis, Młynarze, Myszyniec, Rzekuń, Sypniewo, Szelków, Szulborze Wielkie, Wyszków, Zabrodzie.
Realizacja projektu rozpoczęła się w roku szkolnym 2019/2020 od cyklu szkoleń online i stacjonarnych kadry nauczycielskiej. Głównym ich celem było przygotowanie pedagogów uczących w klasach I-III do samodzielnego prowadzenia zajęć z programowania. Podczas warsztatów nauczyciele poznali zabawy wprowadzające najmłodszych w świat kodowania, między innymi w języku Scratch i nauczyli się programowania robotów edukacyjnych. Dla nauczycieli, którzy przystąpili do projektu zapewniono wsparcie w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć z uczniami – wyposażono w podręczniki do nauki programowania, scenariusze lekcji oraz indywidualne wsparcie trenerskie zarówno stacjonarne jak i zdalne.
Uczniowie swoją przygodę z programowaniem rozpoczęli w październiku. Zajęcia są skorelowane z podstawą programową nauczania wczesnoszkolnego. Dzieci przy pomocy zestawów do nauki programowania, w skład których wchodzą roboty Photon, tablety do sterowania robotami, maty edukacyjne, gry planszowe Scottie Go oraz książki do nauki programowania uczą się kodować i rozkodowywać informacje. W trakcie zajęć kodują również w świecie fizycznym tj. bez użycia komputera (kodowanie na dywanie) oraz w środowisku Code.org, Scratch.
Uczniowie świetnie sobie radzą ze zdobywaniem nowych kompetencji, ponadto mają mnóstwo dobrej zabawy!

 

IP, SPKM

 

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *