niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Policjanci zabezpieczyli nielegalny towar warty 100 tys. zł

 

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy. W garażu znajdowało się 22 tys. papierosów, ponad 130 kg krajanki tytoniowej oraz 7 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. Wprowadzenie tego towaru do obrotu naraziłoby Skarb Państwa na stratę 100 tys. złotych.

Policjanci z wyszkowskiego referatu zwalczającego przestępczość gospodarczą, mogą mówić o dużym sukcesie swoich działań. Funkcjonariusze, którzy na co dzień zajmują się sprawami wyłudzeń z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy, wpadli na trop mężczyzny, mogącego mieć związek z nielegalną kontrabandą.

Następnie policjanci dotarli do posesji, na której przechowywany był nielegalny towar. Akcja przeszukania została zaplanowana i zrealizowana w środę na terenie jeden z wsi gminy Zabrodzie. Funkcjonariusze nie byli zaskoczeni tym, co znajdowało się w środku garażu 48-latka. Po jego otwarciu kryminalni zauważyli i zabezpieczyli ponad 130 kg krajanki tytoniowej, 7 litrów cieczy o silnej woni alkoholu oraz 22 tys. sztuk papierosów. Towar nie posiadał polskich znaków akcyzy. Wstępnie oszacowano, że wprowadzenie tego towaru do obrotu naraziłoby Skarb Państwa na stratę 100 tys. złotych.

Zgodnie z Kodeksem Karno-Skarbowym kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego lub pomaga w ich zbyciu, albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

IP, KPP