piątek, 8 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Półmetek wakacji za nami – pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie

Połowa wakacji już za nami. Dla większości z nas to czas wypoczynku, natomiast dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariuszy można spotkać na naszych głównych akwenach, drogach dojazdowych i miejscach wypoczynku. Wszędzie tam, gdzie dbają o bezpieczeństwo urlopowiczów. Mundurowi nie zapominają też o najmłodszych. Pamiętajmy również, że cały czas możemy również zgłaszać policjantom kontrole autokarów, którymi wyjeżdżamy na wakacje. W tym wyjątkowym czasie, troska o własne bezpieczeństwo powinna nam towarzyszyć na co dzień.

Zarówno policjanci jak i służby sanitarne cały czas przypominają o konieczności przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19. Chodzi tu zarówno o dystans społeczny jak i obowiązek zasłaniania ust i nosa w wyznaczonych miejscach oraz tam, gdzie dystans społeczny nie może być zachowany. Stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa jest wyrazem troski i odpowiedzialności o zdrowie własne i swoich bliskich.

Wakacje to tradycyjnie czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego miasta i powiatu. Kontrolę taką może zgłosić każdy – rodzic czy opiekun wycieczki – najlepiej kilka dni wcześniej.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Nad osobami wypoczywającymi nad wodą czuwają policyjni wodniacy z ostrołęckiego wydziału patrolowego. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu.

Od początku wakacji, niemalże każdego dnia policjanci rozmawiają w trakcie różnego rodzaju spotkań z dziećmi i młodzieżą. To między innymi wizytacje i kontrole obozów i biwaków harcerskich, czy też kolonii oraz półkolonii. W ich trakcie policyjni profilaktycy przypominają przed wszystkim o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

IP, KMP, TŻ