niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaSzkoły

„Pomagamy Ukrainie” – akcja w Szkole Podstawowej nr 1

26 lutego, w sobotę, w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu rozpoczęła się akcja pomocy osobom z terenu objętego wojną. Ogłosiliśmy zbiórkę rzeczy (ubrania, żywność, leki, chemia, opatrunki itp.). Już w poniedziałek okazało się, że akcja urosła do ogromnych rozmiarów. Zdecydowana większość rodziców i dzieci włączyła się, przynosząc do szkoły ogromne ilości potrzebnych produktów.
Taką samą akcję rozpoczęły również Miasto Przasnysz, Starostwo Powiatowe, MOPS, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 2 i inne instytucje. W Jedynce rzeczy na bieżąco są segregowane i pakowane w opisane kartony. To właśnie z naszej szkoły od pięciu dni „wychodzą” transporty Obywatelskiego Konwoju Humanitarnego, którego inicjatorami są Bartosz Gnojewski i Arkadiusz Szweda. Dzięki ich odwadze i zaangażowaniu coraz więcej osób przyłącza się do codziennego transportu leków, żywności i innych najpotrzebniejszych rzeczy na granicę z ogarniętą wojną Ukrainą.
W czwartek, 3 marca, grupa na komunikatorze Massenger, powstała grupa „Przasnysz pomaga Ukrainie”. Znacznie ułatwia to kontakt pomiędzy osobami, które chcą nieść pomoc. Jednocześnie jest to odciążenie dla wspomnianych wyżej inicjatorów wyjazdów.
Ważną informacją dla wszystkich mieszkańców miasta i powiatu przasnyskiego jest całodobowy numer, pod którym można uzyskać informacje na temat tego jak pomoc jest organizowana, kiedy jadą transporty i co jest akurat w danym momencie potrzebne. Tą wspaniałą osobą, która podała swój numer telefonu i zaofiarowała się do całodobowego kontaktu jest pani Agnieszka Chulczyńska, mama jednej z naszych uczennic i pielęgniarka przasnyskiego szpitala.
Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, nasza szkoła przygotowuje również posiłki dla uchodźców i żołnierzy ukraińskich. Panie kucharki, przygotowując posiłek wkładają nie tylko swój czas, ale i serce. Każdego dnia możemy liczyć na ogromną pomoc pań woźnych, wolontariuszy szkolnych, nauczycieli oraz rodziców, którzy pomagają nam pakować i wynosić przygotowane paczki do podstawianych busów.
Naszą inicjatywę wpierają również lokalne piekarnie i cukiernie m. in. piekarnia Zieliński, Kaczorek, Obidzińscy, Klementynka. Poza tym pomoc niosą: hurtowania Ania, Jumida oraz pralnia Bobińscy. Szczególne podziękowania należą się panu Grzegorzowi Lomperta, którego firma  jest fundatorem wędlin, a on sam przyłączył się do Obywatelskiego Konwoju Humanitarnego w Przasnyszu, a także panu Szymonowi Grabowskiemu i Marcinowi Kowalikowskiemu, za natychmiastową reakcję i przywiezienie z Chełma ukraińskiej rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem.
Obecna sytuacja jest dla nas wszystkich lekcją pokory i empatii, cennym doświadczeniem, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, biorących udział w akcji pomocowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 1 nie tylko widzą jak na ich oczach tworzą się kolejne karty historii, ale też zaczynają ją tworzyć. Jest to bardzo ważny egzamin dojrzałości dla całej naszej społeczności. Pewnie potwierdzi to każdy, kto w jakikolwiek sposób włączył się do akcji, że pomaganie daje pozytywną energię, siłę i przeciwdziała poczuciu bezradności wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.
Wszystkich, którzy chcieliby pomóc zapraszamy do kontaktu z panią Agnieszką Chulczyńską (numer telefonu 690616318) lub dostarczenie potrzebnych rzeczy do punktów zbiórki, znajdujących się na terenie miasta, powiatu i gminy Przasnysz.
IP, Ewa Mierzejewska – opiekun szkolnego wolontariatu i koordynator akcji w SP1