niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Ponad 650 tys. sztuk papierosów nie trafi na czarny rynek

Ponad 650 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy zostało ujawnionych podczas kontroli drogowej. 35-latek przewożący nielegalny towar trafił do policyjnego aresztu. Za swój czyn odpowie w oparciu o przepisy kodeksu karnego skarbowego.

W piątek po południu w miejscowości Bońki gminie Płońsk na drodze krajowej nr 50 zatrzymany został do kontroli dostawczy peugeot. W pojeździe, którym kierował 35-letni mieszkaniec Przasnysza znajdowały się 163 kartony, a w każdym z nich po 4 tys. sztuk papierosów nie posiadających polskich znaków akcyzy. Mężczyzna przewożący kontrabandę został zatrzymany i przewieziony do w policyjnego aresztu. Natomiast nielegalny towar, aż 652 tys. sztuk papierosów, został zabezpieczony.

Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należnych podatków oszacowano na łączną kwotę ponad 772 tys. zł, w tym samego podatku akcyzowego ponad 617 tys. zł.

Policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy, m.in. skąd pochodził zabezpieczony towar i gdzie miał trafić, a także czy podejrzany zajmował się również wprowadzaniem do obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Za popełnione przestępstwo karno-skarbowe 35-latek odpowie przed sądem. Grozi mu bardzo wysoka kara grzywny i nawet 3 lata pozbawienia wolności.

IP, KPP