Poświęcenie figurki Świętej Cecylii

fot
Poświęcenie figurki Świętej Cecylii odbyło się 22 listopada w kościele pw. św. Achacjusza i Towarzyszy Męczenników w Czernicach Borowych. Rzeźbę ku czci tej świętej dziewicy i męczennicy, wykonał i podarował do kościoła Krzysztof Kawiecki, związany rodzinnie z parafią.

75 – centymetrowa figurka [razem z podstawą – przyp.red] będzie miała swoje miejsce na chórze, aby patronować muzyce sakralnej i wszystkim, którzy ją wykonują. Święta Cecylia, która zmarła właśnie 22 listopada śmiercią męczeńską, jest patronką kościelnej muzyki organowej.

– W kościele znajdują się prawdopodobnie ponad 100-letnie organy z napędem pneumatycznym trochę w stylu neo-geotyckim, które mają zaledwie 266 piszczałek, czyli są dość małe, ale z duszą. Są siedmiogłosowe. Zostały wykonane przez firmę Gebrudera Rieger o numerze 892 z przełomu XIX i XX wieku. Zostały kupione w latach 6 0-tych i oderstaurowane w 2012 roku. Same remont trwał blisko rok. Wielu organistów chwaliło organy jako bardzo melodyjne i wdzięczne. – mówi ks. Michał Gaszczyński , proboszcz parafii Parafia św. Stanisława BM w Czernicach Borowych.

SZW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *