środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Powiat przasnyski pierwszy na Mazowszu i w pierwszej piątce najlepszych powiatów w Polsce

8 czerwca 2022 roku podczas uroczystej gali w czasie Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Mikołajkach ogłoszono, że Powiat Przasnyski został laureatem Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2021!

W czasie trwania Zgromadzenia, włodarze jednostek samorządu terytorialnego wraz z przedstawicielami rządu, organizacji pozarządowych oraz ekspertami rozprawiali nad istotnymi dla powiatów kwestiami. Tradycyjnie również rozstrzygnięto Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów za rok 2021. Powiat Przasnyski niezmiennie od wielu lat startuje w kategorii powiatów do 60 tysięcy mieszkańców. Za poprzedni rok, mimo przeszkód m.in. takich jak pandemia koronawirusa czy też zakończenie naboru wniosków o fundusze unijne z perspektywy na lata 2014-2020, samorządowi Powiatu Przasnyskiego udało się zająć 4 miejsce w rankingu.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. By zadbać o równe szanse uczestniczących samorządów, przewidziano kategorie ze względu na specyfikę zabudowań oraz liczbę osób zamieszkujących dany teren. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez cały rok, a miejsce zależy od działań realizowanych przez samorząd. JST są oceniane przez ekspertów Związku Powiatów Polskich według wielu kryteriów, między innymi za działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, czy promocję rozwiązań proekologicznych.

 

IP, SPP