niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z Gmin

Powiat Przasnyski uzyskał kolejne dofinansowanie lokalnych przewozów autobusowych na 2022 rok 

28 lipca 2022 r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie samorząd Powiatu Przasnyskiego sfinalizował kolejną umowę na uzyskanie rządowych środków na organizację przewozów autobusowych.
Przypomnijmy, że powiatowa komunikacja publiczna, dzięki dopłatom z Funduszu Przewozów Autobusowych funkcjonowała bez przeszkód od 2019 r., zapewniając mieszkańcom możliwość dojazdu do pracy, placówek ochrony zdrowia i sklepów. W 2022 r. zmieniły się kryteria przyznawania dopłat, promując gminy i ich związki, co wykluczyło powiat przasnyski z udziału w limicie środków przyznanych województwu mazowieckiemu w 2022 roku.
Starosta Krzysztof Bieńkowski wytrwale czynił starania o zmianę tego stanu rzeczy, zaś Wojewoda Mazowiecki skierował do Ministerstwa Infrastruktury (dysponenta funduszu) prośbę o przeanalizowanie możliwości zwiększenia puli środków przeznaczonych na dopłaty. Wraz z końcem lutego 2022 r., dzięki zapewnieniom uzyskanym od Wojewody Mazowieckiego, dotyczącym możliwości pozyskania dopłat, Zarząd Powiatu podjął decyzję o wznowieniu części lokalnych połączeń autobusowych.
Koszty ich kursowania sfinansował samorząd powiatowy przy udziale przyjaznych mieszkańcom gmin – Przasnysz, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe oraz Miasta Przasnysz. Gmina Chorzele oraz Krasne wycofały się z dofinansowania przewozów jeszcze w 2021 r., a ich część opłacił Powiat Przasnyski z własnych środków.
Zgodnie z zawartą umową, Powiat Przasnyski otrzyma dopłatę kwocie nie wyższej niż 3 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej.
IP, SPP