poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Powiat Przasnyski w ubiegłym roku zadbał o tańszą energię, dziś już na tym korzysta

 

W trudnych czasach niedoborów energetycznych Powiat Przasnyski podjął wyzwanie zapewnienia mieszkańcom źródła taniego i ekologicznego prądu. Jeszcze w 2021 roku Starosta Przasnyski zlecił ogłoszenie przetargu na budowę instalacji OZE – fotowoltaiki dla obiektów użyteczności publicznej, znajdujących się na terenie powiatu. W poprzedniej kadencji wiele mówiono o energii odnawialnej: miała powstać elektrownia solarna, jednak w ostateczności skończyło się jedynie na zapowiedziach – nie zainstalowano nawet paneli słonecznych na budynkach.

W dzisiejszych czasach odpowiedzią na energetyczny kryzys jest prąd pozyskiwany z niewyczerpalnego źródła – Słońca. Podczas gdy węgiel trzeba wydobywać, transportować i spalać, Słońce niestrudzenie dostarcza nam ogromną ilość energii. Teraz ta czysta, „zielona” energia będzie pracować dla Powiatu Przasnyskiego, zapewniając niższe rachunki za prąd, niezależność od podwyżek cen energii i korzystny wpływ na środowisko. Instalacje fotowoltaiczne umożliwiające pobór odnawialnej energii pracują już na budynkach: Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu przy ul. B. Joselewicza; Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ruda w Przasnyszu; Internatu ZSP przy ul. Mazowieckiej w Przasnyszu; Warsztatów ZSP przy ul. Gdańskiej; ZSP w Chorzelach oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Przasnyszu.
Inwestycja kosztowała 820 tys. zł i w całości została sfinansowana ze źródeł własnych Powiatu Przasnyskiego.
Minimalny wymagany okres gwarancji na panele oraz inwertery fotowoltaiczne, przysługujący Starostwu, wynosi 10 lat od dnia odbioru końcowego. Gwarancja utrzymania sprawności paneli fotowoltaicznych na minimalnym poziomie 80% wyniesie co najmniej 25 lat.

IP, SPP