piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaGaleriaWojsko

Przasnyscy Orelowcy podbiją Strasbourg

W dniach od 12 do 16 listopada zespół muzyczny Przasnyscy Orelowcy ze składu 2. Ośrodka Radioelektronicznego uczestniczył w międzynarodowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w m. Strasbourg.

– Jak widać przasnyscy żołnierze mają wszechstronne zainteresowania. Sukcesywnie od kilku lat uzyskują wysokie lokaty w przeglądach pieśni patriotycznych na krajowym rynku. Tym razem dzięki uprzejmości polskich żołnierzy pełniących służbę w Eurokorpusie mieli okazje do zaprezentowania swoich umiejętności podczas obchodzonego tam Międzynarodowego Dnia Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dzień w którym wspominamy naszych rodaków ze wszystkich pól bitewnych, którzy zapłacili największa cenę za naszą wolność. Pamięć zaklęta w utworach muzycznych o tematyce patriotycznej jest jej szczególnym przejawem. Jest to również doskonały sposób na zaprezentowanie międzynarodowej publiczności naszej bogatej narodowej historii z której wszyscy jesteśmy szczególnie dumni – podsumował wydarzenie płk Bogusław Postek.

W trakcie swojej podróży przasnyscy żołnierze mieli przyjemność zaprezentować swój patriotyczny repertuar pn. Muzyczna podróż przez ostatnie 100 lat historii Polski dla Polonii zamieszkującej we Francji, Polskiej Misji Katolickiej, międzynarodowej publiczności wchodzącej w skład Eurokorpusu oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego we Francji. Najciekawszym momentem koncertowania jak sami przyznali był dla nich spontaniczny udział pana generała brygady Adama Marczaka, który zgodził się wystąpić w roli perkusisty. Wykonał wspólnie z zespołem utwór pt. „Nie żałujcie serca dziewczyny” za co otrzymał olbrzymie brawa od zgromadzonej publiczności.

Podczas pobytu we Francji nasi żołnierze nie zapomnieli również o poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej spoczywających na cmentarzu wojskowym w Strasbourgu. Jak sami przyznają był to dla nich szczególny czas refleksji i zadumy, który przeniósł ich myśli do Ojczyzny.

IP, AM

Fot. Archiwum 2. ORel