poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

 

W sobotę, 21 sierpnia Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę dotarła do swojego celu. Na rowerach przejechali ponad 360 kilometrów.

– Po sześciu dniach pielgrzymowania, po przejechaniu ponad 360 kilometrów, dotarliśmy dzisiaj przed oblicze naszej Mamy. To jest miejsce, w którym czujemy się najlepiej, tu składamy nasze radości i troski, tu zawsze zostajemy wysłuchani – napisali przasnyscy pielgrzymi

20 sierpnia w szóstym dniu pielgrzymowania Przasnyskiej Pielgrzymki Rowerowej, dzień rozpoczęliśmy jak zwykle Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Pierwszy przystanek był w Kalwarii Gidelskiej. W Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modliliśmy się przed figurką Matki Boskiej Gidelskiej. Według tradycji figurkę „ odnalazł” w pierwszą niedzielę maja 1516 r. miejscowy rolnik, Jan Czeczek. Tego dnia orał on pole w miejscu, w którym dzisiaj stoi kościół. W pewnym momencie woły przestały iść do przodu i padły na kolana. Chłop poganiał je, ale zwierzęta nie chciały iść ani kroku dalej. Szybko Jan zrozumiał powód ich zachowania: z ziemi biła niezwykła jasność. Jej źródłem był obrazek mały głazowy Najświętszej Panny, wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha. Rolnik nie zrozumiał, że był świadkiem cudu, ale uznał, że znalazł cenny skarb. Ukrył zatem figurkę na dnie skrzyni z odzieżą. Ale wkrótce on i jego żona stracili wzrok. Kobieta, która opiekowała się niewidomymi, poczuła, że z zamknięcia wydobywa się wspaniały zapach, a przez deski przebija się światło. Opowiedziała o tym proboszczowi, a ten przeniósł figurkę do kościoła. Obmył rzeźbę z ziemi, a wodę, którą to uczynił, dał Czeczkom. Ci przetarli nią oczy i odzyskali wzrok. Pamiątką tego cudownego zdarzenia jest zwyczaj „kąpiółki”. Raz w roku figura Matki Bożej Gidelskiej obmywana jest w winie. Wino z „kąpiółki” używane jest potem przez pielgrzymów.,, (Źródło- informacja Klasztoru Ojców Dominikanów).
Ostatni przystanek przed dotarcie na Jasną Górę mieliśmy na Górce Przeprośnej, gdzie znajduje się sanktuarium św. Ojca Pio.
Po przybyciu na Jasną Górę niezwłocznie udaliśmy się
przed oblicze wizerunku Najświętszej Maryi Panny, gdzie pokłoniliśmy się z przyniesionymi w sercach intencjami. Wszyscy byliśmy ubrani w koszulki z logo Przasnyskiej Pielgrzymki Rowerowej i herbem Powiatu Przasnyskiego, które zostały ufundowane przez rzeczony Powiat.
Msza święta w intencji Pątników została odprawiona o godz. 16.40 przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Celebrujący ją ksiądz dr Andrzej Maciejewski w kazaniu rozważał słowa Ewangelia według Świętego Mateusz – ,,Największe przykazanie,,
Duchownych wskazał, że wszystko co robimy, winniśmy robić ku większej chwale Maryi i naszego Pana. Wskazał że przed Jej obliczem winniśmy prosić, ale nie narzucać żadnych rozwiązań. Jakże często przychodzimy modlić się, ale już z gotowymi rozwiązaniami. Uczymy jak ma to być rozwiązane. Najlepiej modlić się z ufnością i pozostawić rozwiązania Maryi i Jezusowi. Jest to ostatni dzień naszego pielgrzymowania na rowerach. Ostatni dzień pielgrzymki jest dniem modlitwy na Jasnej Górze.

IP, JW, PPRnJG

 

23