niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaNa sygnale

Przed wyjazdem na groby naszych bliskich pamiętajmy o zabezpieczeniu naszego domu, bądź mieszkania! – apel policji

 

Policjanci niebawem rozpoczną działania ,, Znicz 2021” . W związku z tym, m.in. na ,,drogi”, ale także w rejony osiedli mieszkaniowych skierowana zostanie większa liczba policjantów. Jednak zanim wybierzemy się poza miejsce zamieszkania, sami już wcześniej powinniśmy pomyśleć o właściwym przygotowaniu się do wyjazdu i zabezpieczeniu swojego domu lub posesji. Pamiętajmy o włączaniu systemu alarmowych w naszych domach, czy mieszkaniach również w porze dziennej, kiedy opuszczamy je nawet na krótki czas!

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie okna, szczególnie te balkonowe, są dokładnie domknięte. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych.
Jeśli nasz dom jest wyposażony w zabezpieczenia techniczne pamiętajmy, aby przed wyjazdem je uruchomić.
Nawet w porze dziennej kiedy opuszczamy nasz dom zawsze powinniśmy uruchamiać systemy alarmowe!
Naszą czujność powinny wzbudzić także zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy, osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszej lub sąsiednich posesji. Sprawcy mogą dokonywać rozpoznania przestępczego, wypytując o to czy sąsiad jest w domu i kiedy wróci.
Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, a nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się kogoś, może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, może również zapobiec zdarzeniu. Dlatego zawsze kiedy mamy tego rodzaju podejrzenia zgłośmy je bezzwłocznie na policję.
Tak samo sytuacją się przedstawia w rejonie bloków. Obce osoby chodzące bez celu po klatkach schodowych również powinny wzbudzić naszą czujność.
Tego typu zgłoszeń można dokonywać całkowicie anonimowo bezpośrednio u dyżurnego ostrołęckich policjantów pod numerem pod numer telefonu 47-704-14-24.
Nie pozostawiajmy również ,,na widoku” w zaparkowanych pojazdach żadnych wartościowych przedmiotów.
Portfel, w którym mamy karty płatnicze, pieniądze oraz dokumenty trzymać w bezpiecznym i trudno dostępnym dla potencjalnego złodzieja miejscu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się wewnętrzne kieszenie w okryciach wierzchnich, szczególnie te zamykane na zamek błyskawiczny.
Przestrzegamy zwłaszcza mężczyzn przed noszeniem portfela w tylnej kieszeni spodni. Tak schowany portfel, szczególnie w tłoku, jest łatwym łupem dla kieszonkowców. Absolutnie niedopuszczalnym jest noszenie karty bankomatowej wraz z dołączonym do niej numerem pin.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo, to nasza wspólna sprawa, szanujmy i dbajmy o dobre relacje sąsiedzkie, które pozwolą nam wszystkim zwiększyć jeszcze bardziej nasze bezpieczeństwo.

IP, KPP