niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaKultura

Rozwój miasta i powiatu można porównać do rozwoju firmy

Z Arkadiuszem Klimczakiem, Przewodniczący przasnyskich struktur Platformy Obywatelskiej rozmawiamy o strajku rolników i sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Szef PO z naszego miasta opowiada o działalności posłów, a także o struktura i planach swojego ugrupowania, jakie będą realizowane w najbliższym czasie.

– W środę, 21 października przasnyscy rolnicy już po raz drugi wyrazili swoje niezadowolenie z ustawy dotyczącej tzw. piątki dla zwierząt. Jako ocenia pan to działanie?
– Odnośnie rolników powiem tak „lepiej późno niż wcale”. To rolnicy zaważyli na wygranej partii rządzącej w wyborach do parlamentu, oraz na Prezydenta RP poprzez 500+,300+,dodatek emerytalny i przekaz kościelny. Teraz przekonują się, że władza nie liczy się z żadną grupą społeczną tak jak w przypadku nauczycieli, sędziów, lekarzy, osób niepełnosprawnych, przedsiębiorców, a ostatnio kobiet. Liczy się tylko wynik wyborczy, stanowisko i pieniądze. Trzymam kciuki za rolników, którzy walczą o swoje miejsca pracy, utrzymanie dla swych rodzin i zapraszam do współpracy.

– Czy według Pana piątka dla zwierząt uderzy w rolnictwo, a tym samym w takie rolnicze powiaty jak przasnyski?
– Hodowla zwierząt futerkowych nie stanowi dużego udziału w gospodarce co nie spowoduje znacznego uderzenia w rolnictwo w kraju i powiecie przasnyskim. Jednak najpierw powinny być wprowadzone zasady dobrostanu, kontroli, a później ewentualnie wygaszenia hodowli,okresy przejściowe i odszkodowania. Nie można z dnia na dzień odbierać ludziom całego dorobku i pozostawiać bez środków do życia.

– Od 17 października powiat przasnyski jest w strefie czerwonej, w której – sobota, 24 października – znajdzie się cały kraj, czym może grozić druga o wiele większa fala koronawirusa. dla powiatu przasnyskiego?
– Każdą władzę najlepiej oceniać w sytuacjach kryzysowych wtedy widać czy kierują nami ludzie kompetentni i odpowiedzialni czy nie. Minęło parę miesięcy od końca pierwszej fali epidemii kiedy można było przygotować i wyposażyć szpitale, przeszkolić i zwiększyć personel medyczny, uchwalić odpowiednie ustawy, przygotować szkolnictwo i narzędzia zdalnego nauczania, zakupić szczepionki na grypę, sprzęt medyczny itd. Niestety rządzący zajęli się wyborami, rozgrywkami wewnątrz zjednoczonej prawicy, oraz delikatnie mówiąc niejasnymi zakupami respiratorów i maseczek od narciarzy i handlarzy bronią. Na koniec potwierdzeniem braku kompetencji i odpowiedzialności były dymisje ministrów zdrowia. Przy takim zarządzaniu trudno oczekiwać, aby sytuacja kraju i powiatu przasnyskiego była bezpieczna i opanowana. Należy przestrzegać wszystkich restrykcji, dbać o zdrowie i wymagać od władz należytego wykonywania pracy za którą płacimy.

– Koalicja Obywatelska, w której znajduje się PO, wprowadziła w okręgu 16 dwójkę posłów – Elżbietę Gapińską i Marcina Kierwińskiego, jak wygląda ich aktywność na terenie naszego powiatu?
– Aktywność bezpośrednia parlamentarzystów ze wszystkich opcji politycznych jest ograniczona poprzez Covid19. Mimo to nasi parlamentarzyści są w stałym kontakcie telefonicznym i e-mail z lokalnymi samorządowcami, mieszkańcami i członkami lokalnych struktur. Doskonałym narzędziem jakie stworzyliśmy jest Forum Samorządowe na które zapraszamy lokalnych samorządowców. Pierwsze Mazowieckie Forum Samorządowe odbyło się 22.10.2020r, a tematem tego spotkania były finanse samorządów lokalnych w świetle obecnej sytuacji gospodarczej i pandemii Covid19. Oczywiście z powodu pandemii spotkanie odbyło się zdalnie drogą internetową. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy, oraz fachowcy ds. pozyskiwania środków unijnych, zarządzania, gospodarki i rozwoju.

– Jak z perspektywy lokalnych działaczy PO wygląda ocena działań nowego burmistrza i nowego starosty?
– Najlepszą oceną pracy nowego burmistrza będzie wynik wyborczy w kolejnych wyborach samorządowych. Nie łatwo jest pracować, gdy ma się mniejszość w radzie miasta ze względu na opozycyjną koalicję PIS-PPP. Ogólnie dobrze oceniamy działania Burmistrza Łukasza Chrostowskiego oraz wice Burmistrza Łukasza Machałowskiego. Co do starosty z racji przynależności partyjnej nie będziemy się wypowiadać, gdyż mogłoby to być nie obiektywne.

– Jak wyglądają struktury lokalne Platformy Obywatelskiej w powiecie przasnyskim?
– Struktury lokalne Platformy Obywatelskiej w powiecie przasnyskim stopniowo się rozwijają co w obecnym czasie pandemii nie jest łatwe. Znaczący napływ nowych członków, sympatyków był widoczny w trakcie zbierania podpisów pod listą poparcia dla kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego. Wszystkich chętnych do współpracy prosimy o kontakt za pośrednictwem strony Platformy Obywatelskiej, oraz telefonicznie nr. 604586040.

– Jakie są Wasze plany na najbliższy czas?
– Aktualnie w czasie pandemii naszym obowiązkiem jest dbanie o to, aby rządzący wywiązywali się ze swych obowiązków i należycie zadbali o bezpieczeństwo zdrowotne, gospodarcze i finansowe obywateli. Jesteśmy razem z milionami kobiet, które demonstrują przeciwko zakazowi aborcji i odbierania im prawa wyboru. Lokalnie jeżeli pandemia na to pozwoli przy ul. Ciechanowskiej 3 w Przasnyszu zostanie otwarte Biuro Poselskie Posła RP Marcina Kierwińskiego, oraz Posła PE Andrzeja Halickiego. Dalej będziemy prowadzić Forum Samorządowe do którego serdecznie zapraszamy samorządowców.

– Czy myślicie już o przygotowaniach do wyborów samorządowych w 2023 roku?
– Myślimy o wyborach, są już plany, ale niestety nie będziemy ich ujawniać.

– Czy lokalna Platforma Obywatelska ma jakąś alternatywę na rozwój dla powiatu przasnyskiego na tle działań lokalnego PiS-u i PSL?
– Rozwój miasta i powiatu można porównać do rozwoju firmy. Jak zatrudnimy ludzi kompetentnych, operatywnych i twórczych, damy im narzędzia i finansowanie to wypracują oni korzyści i efekty, które wpłyną na rozwój. W samorządach do tego jeszcze niezbędne jest sprawne zarządzanie Państwem, oraz współpraca z Unią Europejską czego niestety niema. Teraz jest potrzeba szkolenia i współpracy samorządów z ekspertami ds. pozyskiwania środków z funduszy europejskich, rozwoju, oraz modelowania nowego świata po pandemii co aktualnie staramy się robić poprzez Forum Samorządowe.

– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również

Rozmawiał: Szymon Wyrostek