środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Rusza kampania „Stop włamaniom do domów”

Zbliża się czas wakacyjnych urlopów. Warto w tym czasie zastanowić się i zrobić wszystko co jest niezbędne aby zabezpieczyć nasz dom lub mieszkanie przed włamaniem, podczas gdy będziemy na wakacyjnym wypoczynku.

Właśnie dlatego w dniu 15 czerwca Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”.
Organizatorem kampanii jest Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) – grupa ekspercka Komisji Europejskiej mająca na celu połączenie poziomu lokalnego, krajowego i europejskiego oraz propagowanie wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania przestępczości wśród krajów UE. Kradzież z włamaniem to przestępstwo, które pociaga za sobą straty materialne jak również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Celem kampani jest zachęcenie obywateli do właściwego zabepieczenia swojego mieszkania/domu oraz przypomnienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
Włamywacze nie mają wakacji!
Przed wyjazdem na urlop możemy poprosić zaufaną osobę lub sąsiada, aby zaopiekowała sie naszym mieszkaniem/domem m.in odbierała ze skrzynki pocztowej korespondencję I ulotki. Nienależy pozostawaić kluczy w ustalonym miejscu np. pod wycieraczką lub doniczką.
Pamiętajmy by przy okazji wyjścia z domu pozamykać wszystkie drzwi, okna (również te dachowe i piwniczne), należy włączyć alarm. Przed dłuższym pobytem poza domem warto pamiętać, żeby zakręcić zawory doprowadzające wodę oraz gaz do domu i pomieszczeń mieszkalnych.
Warto rozważyć zdeponowanie w banku posiadanej gotówki oraz innych wartościowych przemdiotów. Tam będą bezpieczne.
Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania, jednak na bezpieczństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Przestępca typując dom wybierze ten, kóry ma najmniej zabepieczeń do pokonania.
Miejmy na uwadze, że media społecznościowe moga być doskonałym źródłem informacji dla złodzieja, dlatego też zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.
Pamiętajmy nie dajmy szans włamywaczom!

IP, KPP