poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Rząd chce zaostrzenia kar za wypadki i wykroczenia. Mandat nawet 30 tys. zł

 

Rząd proceduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Chce zaostrzyć kary dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Taki pomysł pojawił się w połowie lipca po głośnym wypadku w Stalowej Woli, w którym na oczach trzylatka zginęli jego rodzice, a spowodowanym przez pijanego kierowcę.

Jak podaje portal-mundurowy.pl w rządowym projekcie zakłada się podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł., a mandat może sięgnąć kwoty 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń – 6 tys. zł. Grzywna w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł grozić będzie kierowcy w przypadku uszkodzenia mienia lub spowodowania obrażeń lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni.

Wzrośnie też liczba punków za niektóre wykroczenia, a punkty karne zerować się będą po dwóch latach. Za kierowanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka grozić będzie kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł., a pijani rowerzyści zapłacą nie mniej niż 1 tys. zł.

Większa karą – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. zagrożone będzie kierowanie pojazdem bez prawa jazdy. Jeśli sprawca ww. wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu) zapłacimy nie mniej niż 1,5 tys. zł., dwukrotnie więcej jeżeli w ciągu 2 lat znów powtórzymy czyn.

Jedyne co ma zmaleć, to stawki ubezpieczenia pojazdów dla jeżdżących bezpiecznie. Projekt ustawy umożliwi udostępnienie ubezpieczycielom dane z CEPiK i wiązanie stawek w zależności od historii wykroczeń kierowcy i otrzymanych punktów karnych.

To tylko wybrane obszary z projektu zmiany ustawy. Możliwe też, że w nowelizacji kodeksu karnego pojawi się przepis dotyczący konfiskaty pojazdu.

Wejście w życie nowych rozwiązań Prawa o ruchu drogowym zapowiedziano na początku grudnia tego roku.

IP, portal-mundurowy.pl