sobota, 2 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Śmiertelny narkotyk trafił do Polski. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed MDMB-4en-PINACA

Niebezpieczna substancja zbiera śmiertelne żniwo. Narkotyk może być przemycany w mieszankach do palenia, proszkach, kartonikach nasączonych substancją, a także liquidach do e-papierosa.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy, na terenie Polski można zaobserwować gwałtowny wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA (3,3-dimetylo-2-(1-(pent-4-en-1-ylo)-1H-indazolo-3-karboksyamido)butanian metylu), syntetycznego kannabinoidu (kannabinomimetyku). Jest to substancja zakazana w naszym kraju i należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych – grupa III-NPS.

Jak się okazuje substancja ta jest bardzo silna i może powodować poważne zatrucie, a nawet śmierć. Narkotyk można spotkać w różnych postaciach.

– Narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją, liquidów do e-papierosa. Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne – poinformował GIS.

Po jego zażyciu mogą wystąpić halucynacje, paranoja, psychoza, a także agresywne i gwałtowne zachowanie oraz nudności, wymioty, zaburzenia motoryki i zaczerwienienie spojówek oczu. Bardzo groźne mogą okazać się objawy sercowo-naczyniowe, które mogą doprowadzić do drgawek, utraty przytomności oraz śpiączki.

Posiadanie oraz zażywanie takiego typu substancji w Polsce jest zakazane.

– Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności – dodaje GIS

IP, GIS