Śpiewanie jest dla mnie wyrażaniem siebie, swoich uczuć i emocji


Niedawno ukazał się teledysk Gabrieli „Gabi” Borkowskiej do jej autorskiej piosenki pt. „Hejter”. Z utalentowana przasnyszanką rozmawiamy włośnie o jej teledysku, ale również o zjawisku hejtu wśród dzieci i młodzieży. „Gabi” opowiada również o swoich sukcesach i dalszych planach na najbliższą przyszłość.
– Pojawił się Twój teledysk do autorskiej piosenki „Hejter” do której autorka tekstu jesteś Ty, dlaczego wybrałaś taki temat?
– Piosenkę napisałam na potrzeby projektu „Potencjały – nowe formy kapitału społecznego w gminie miejskiej Przasnysz”. Działanie nosiło nazwę „Święta nietypowe”, a piosenka zaprezentowana została w Dniu Bezpiecznego Internetu, w trochę innej formie, w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu.
– Może pytanie odbiegając od tematu, ale bardzo ważne. Od września będziesz uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnysz, wcześniej chodziłaś do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza. Jak według Ciebie wygląda zjawisko hejtu wśród Twoich rówieśników?
– Osobiście nie doświadczyłam hejtu, wręcz przeciwnie moi równieśnicy byli dla mnie bardzo życzliwi i pomocni w moich działaniach. Sporadycznie napotykałam na komentarze z krytyką pod moimi wykonaniami, ale każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie. Powinien jednak robić to kulturalnie, gdyż po drugiej stronie monitora też jest człowiek. W grupach zamkniętych napotykaliśmy na przejawy nieżyczliwości, ale potrafiliśmy z tym sobie radzić.
– Czy to Twoja pierwsza piosenka?
– Tak, w postaci teledysku. Na potrzeby projektu „Szkoła Dialogu”, napisałam utwór pt. „Przeszłość do zapożyczonej melodii”. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda mi się go nagrać do specjalnie skomponowanej do niego muzyki.
– Od kiedy zajmujesz się muzyką?
– Tak na poważnie, to od 3 lat, odkąd uczęszczam na zajęcia wokalne i uczestniczę w warsztatach i obozach wokalnych.
– Czy uczęszczasz na jakieś dodatkowe zajęcia ze śpiewu?
– Obecnie śpiewu uczy mnie Pan Paweł Stawiński instruktor wokalny z Akademii Dźwięku w Ciechanowie.
W tym roku uczestniczyłam w warsztatach wokalnych, jak również polsko-amerykańskim Vokalnym Obozie Przetrwania w Tykocinie. Wśród uczestników były znane osoby z The Voice Kids m. in. Ala Tracz, Natalia Kawalec oraz trenerzy wokalni Ola Nowak i Adam Czapla. Ogromnym wyróżnieniem dla mnie było solowe wykonanie utworu Say Something na koncercie – Królewskie śpiewanie Tykocin 2021, które w całości można obejrzeć w Internecie.


– Mam wiele osiągnięć, dzięki którym zdobywam doświadczenie i które mobilizują mnie do działania. W 2020 otrzymałam wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Dolnośląska nutka”. To był mój pierwszy festiwal o randze międzynarodowej. W konkursie Ogólnopolskim Piosenki Obcojęzycznej w Kozienicach zajęłam II miejsce w 2019r. Covid ograniczył znacznie organizację festiwali. Pamiętam, jak w zeszłym roku, dzień przed „Debiutami” w Siedlcach, musiałam zrezygnować ze względu na nałożenie kwarantanny. Przeszłam wtedy również wstępne precastingi do programu The Voice Kids. Znalazłam się w setce osób wyłonionych z 6 tys zgłoszeń. Zabrakło mi szczęścia, które jest bardzo w tej dziedzinie porzebne. Doświadczenie to traktuję jako sukces dla mojej skromnej osoby.
– Śpiewanie jest dla Ciebie…?
– Odskocznią od codzienności, wyrażaniem siebie, swoich uczuć i emocji.
– Czy wiążesz swoja przyszłość z muzyką, śpiewaniem i show-biznesem?
Przyszłość trudno przewidzieć, ale mimo to wiążę ją ze śpiewaniem i muzyką. Uczę się gry na ukulele. Radość sprawia mi, gdy mogę dzielić się swoimi emocjami poprzez muzykę, która działa na nasze zmysły. Czy przyszłość wiąże z show-biznesem to czas pokaże. Mam dopiero 15 lat. Powiem jak moja mama, wszystko w granicach rozsądku i nie za wszelką cenę. Z całą pewnością chciałabym dostać rolę w musicalu.
– Niestety życie osoby publicznej, artysty wiąże się z hejtem i hejterami, czy nie boisz się tego zjawiska?
Czasami wystarczy zablokować komentarze lub wyłączyć Internet. Tak na poważnie, to każdy lubi miłe komentarze. Niestety ludzie są różni i mam tego świadomość. Zacytuję w tym miejscu swój utwór: „Wiedz, że z hejtem to jest tak, gdy przestajesz się go bać, jest obdarty ze swej mocy”. Nie można pozwolić, aby hejt zapanował nad naszym życiem.
– Twój muzyczny idol?
– Z polskich wykonawców lubię Dawida Kwiatkowskiego, zaś z zagranicznych Olivię Rodrigo.
– Czym, oprócz muzyki, się jeszcze zajmujesz?
– Większość czasu poświęcam jednak muzyce i nauce. Staram się również pomagać rodzicom w obowiązkach domowych.
– Jak spędzasz wolny czas, jakie jest Twoje hobby?
– Uwielbiam towarzystwo innych ludzi, dlatego też w wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi. Pływam, jeżdżę na rowerze lub rolkach, tak jak większość nastolatków.
– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję za rozmowę i pozdrawiam
Rozmawiał: Szymon Wyrostek