Spotkania modlitewne to także okazja do wymiany pozdrowień, życzliwości, uśmiechów


Mieszkańcy Pruskoleki, tradycyjnie spotkali się na modlitwie w świetlicy wiejskiej. Modlitwa jest kontynuowana przez cały Wielki Post, w piątki – Droga Krzyżowa i w niedziele – Gorzkie Żale.
Na okoliczność Wielkiego Piątku został wykonany Grób Pana Jezusa. Niełatwego zadania podjęły się P. Janina Szlaga – Sołtys Pruskoleki i P. Grażyna Tymińska – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.
W modlitwie uczestniczyli licznie przybyli mieszkańcy.
Na słowa Pieśni „Któryś za nas cierpiał rany…” zostały uruchomione kołatki ( nazywane „farfackami”), symbolizujące rychłe Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Kołatki wydają niezwykle głośne dźwięki i trudną umiejętność kręcenia nimi posiadają nie tylko dorośli, ale również małe dzieci. Te głośne, specyficzne instrumenty, w mistrzowski sposób wykonał wiele lat temu, mieszkaniec Pruskoleki, Władysław Kobus. Kołatki są przechowywane w domach i w Wielki Piątek przynoszone na Drogę Krzyżową do świetlicy.
Można by zapytać, dlaczego Droga Krzyżowa tu, a nie w kościele… Odpowiedzi jest wiele. Między innymi, to tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to też znakomita okazja wspominania tych, którzy odeszli do wieczności. Z sentymentem mieszkańcy Pruskoleki wspominali m.in. śp. Juliannę Tymińska, która pozostała w żywej pamięci z przepięknymi modlitwami, którym z łatwością przewodniczyła.
Spotkania modlitewne to także okazja do wymiany pozdrowień, życzliwości, uśmiechów między mieszkańcami ale przede wszystkim składania próśb w najważniejszych intencjach do Najwyższego Pana.
Modlitwa, kiedyś w domach, wynikała także z dużej odległości do kościoła i trudnością z dojazdem. Dziś, właściwie odległość nie stanowi problemu, lecz tradycja w narodzie- rzecz święta.
A w Wielką Sobotę?
W Wielką Sobotę przyjechał Ksiądz Wojciech poświęcić pokarmy. Wesołego Alleluja.
IP SP PW