piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

Spotkanie autorskie z Joanną Jax w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicach Borowych [ZDJĘCIA]

 

22 lipca 2022 roku o godzinie 17:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicach Borowych gościła znana i lubiana autorkę powieści historycznych – Joanna Jax. Joanna Jax, a właściwie Joanna Jakubczak, jest olsztynianką, absolwentką Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych. Pasjonuje się również literaturą biograficzną i grafiką, pisze felietony. Jest wolontariuszką Fundacji „Dla Rodaka”.

W 2014 zadebiutowała książką ,,Dziedzictwo von Becków”, która zachwyciła recenzentów i nas – czytelników. Każda kolejna książka umacnia jej pozycję poczytnej autorki książek obyczajowych z wątkiem historycznym. Joanna Jax jest autorką m.in. sześciotomowego cyklu „Zemsta i przebaczenie”, opowiadającej o losach rodziny, determinowanych przez bolesną historie i trudne relacje, na przestrzeni kilku dekad. W roku 2022 r. na rynku wydawniczym ukazały się trzy powieści pisarki („Saga wołyńska. Głód”, „Wojenna miłość” oraz „Zimowy sen”). Historie opowiadane przez Joannę Jax pełne są zawiłych uwarunkowań społeczno-politycznych, w którym przyszło żyć literackim bohaterom, podsycanych przez emocje, namiętności i trudne wybory.

Podczas spotkania, które poprowadziła pani Katarzyna Grabowska, dowiedzieliśmy się m.in.: skąd autorka czerpie informacje historyczne, na kim wzorowani są niektórzy bohaterowie jej powieści, dlaczego tworzy pod pseudonimem oraz jakie są jej pasje, jak spędza wolny czas oraz jakie ma plany pisarskie. Przekonaliśmy się, że pani Joanna ma talent do snucia opowieści nie tylko na papierze – czas płynął bardzo szybko i w wyjątkowo przyjemnej atmosferze.

Autorka przedstawiła się naszym gościom jako osoba bardzo sympatyczna, a także pełna humoru i dystansu do siebie. Po spotkaniu była możliwość rozmowy z autorką, można też było zakupić książkę wraz z autografem. Nie zabrakło wspólnych zdjęć. Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki 2022, finansowanego ze środków Instytutu Książki.

IP, GBPCzB