Spotkanie autorskie z Małgorzatą Stanisławą Prawdzic-Szczawińską


We wtorkowe popołudnie 24. sierpnia gościliśmy w naszych bibliotecznych progach Panią Małgorzatę Stanisławę Prawdzic–Szczawińską, której towarzyszył Pan Witold Machura – założyciel opolskiego Wydawnictwa Scriptorium. Zawodowo radca prawny związany z Wołominem, prywatnie natomiast Pani Małgorzata jest wielką miłośniczką historii i prawdziwą „strażniczką pamięci” wieloletnich losów swojej rodziny oraz przodków, począwszy od końca XIX wieku.
Ożywiona dyskusja podczas spotkania koncentrowała się wokół autorskiego dzieła – książki pt. „Pragnęli, czynili, minęli. Opowieść o moich przodkach po mieczu i po kądzieli, ich kuzynach i przyjaciołach, którzy na tej ziemi żyli i pracowali”. Publikacja ta, wydana nakładem wspomnianego Scriptorium, to efekt jej kilkuletniej pracy nad przekazanym archiwum rodzinnym, na które składało się ponad dwa tysiące fotografii, kilkaset dokumentów oraz wiele innych, pamiątkowych suwenirów.
Pani Małgorzata opowiedziała wszystkim obecnym o szczególnie zasłużonych członkach swojej rodziny na przestrzeni minionych lat; wśród interesującej narracji szczególne miejsce zajmowali jej dziadkowie: Eugeniusz Józef Głowacz oraz Andrzej Władysław Kączkowski. Oprócz ciekawych informacji zawartych w książce, czytelnicy mogą w niej również znaleźć bogaty materiał ikonograficzny, obfitujący w liczne fotografie oraz skany. Co niemniej istotne, wcześniejsze dzieje familii naszego zacnego gościa były związane także z Przasnyszem.
Według słów samej autorki, niniejsza publikacja nie ujrzałaby światła dziennego bez ofiarnej pomocy i bezinteresowności wielu zaufanych, zaangażowanych w proces twórczy osób. Wśród nich znalazło się wspomnienie Pana Mariusza Bondarczuka – zmarłego w roku 2017 regionalisty oraz dziennikarza, oddanego pasjonata i znawcy historii Przasnysza i Mazowsza; którego wkład w finalny efekt literacki pozostaje nieoceniony.
Zwieńczeniem spotkania stały się ożywione rozmowy w kuluarach, z udziałem przybyłych uczestników, jak również towarzyszące im pamiątkowe dedykacje oraz zdjęcia.
IP, MBP, Fot. MBP