piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z Gmin

Spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim

 

We wtorkowe popołudnie 26 lipca Miejska biblioteka Publiczna w Przasnyszu gościła Witolda Szabłowskiego – dziennikarza, reportażystę i niestrudzonego badacza-podróżnika.

Rozmowa toczyła się wokół jego książek, w których opisuje losy całych społeczności zależnych od rządów i polityki dyktatorów. W ostatniej publikacji „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”. Szabłowski pokazuje związki między propagandą a kulinariami m.in. opowiada o kucharzu Stalina, wielkim głodzie na Ukrainie. Nasz gość opowiadał również o swoich wcześniejszych publikacjach książkowych, począwszy od pozycji „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” (będącej owocem wieloletniego, wnikliwego zainteresowania barwnym krajem, ludźmi i zwyczajami nad Bosforem), poprzez kolejne zbiory reportaży pt. „Tańczące niedźwiedzie”, „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”; a zwłaszcza niezwykle entuzjastycznie przyjęte dzieło „Jak nakarmić dyktatora”. Nie mogło również zabraknąć dociekliwych pytań od czytelników, które zainicjowały ciekawą i ożywioną wymianę poglądów na współczesne tematy – także nawiązujące do bieżącej, trudnej sytuacji we wschodniej Europie.

Czekamy na kolejne projekty Witolda Szabłowskiego, trzymamy kciuki za powodzenie realizacji filmu na podstawie książki „Jak nakarmić dyktatora”. Opcje do serialu na bazie książki kupiła firma Free Association z Hollywood. Spotkanie sfinansowano z dotacji przekazanej przez Powiat Przasnyski.

IP, MBP