poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Gmin

Spotkanie ze Sławomirem Ambroziakiem – autorem i wydawcą wielu publikacji z zakresu historii Mazur

Już niebawem, bo 16 lipca (piątek) o godzinie 18:00, gościem spotkania autorskiego organizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Chorzelach będzie Pan Sławomir Ambroziak – autor i wydawca wielu publikacji z zakresu historii Mazur.

Swoją działalność publicystyczną rozpoczął w 1998 roku opracowaniem dotyczącym Małgi. Publikował w „Roczniku Mazurskim”, „Kurku Mazurskim” i wielu innych wydawnictwach. Od dawna w centrum zainteresowania autora była historia generała Samsonowa, która zaowocowała książką zatytułowaną „Tajemnica Generała Samsonowa”.
W sierpniu przypada kolejna rocznica bitwy pod Tannenbergiem – jednej z ważniejszych bitew I wojny światowej. Dowódca nacierającej na ówczesne Prusy Wschodnie 2 Armii Rosyjskiej „Narew”, generał Aleksander Samsonow, zginął 30 sierpnia 1914 roku w lasach na północ od Nidzicy. Wokół jego śmierci oraz ostatnich chwil życia narosło wiele legend i kontrowersji. Najsłynniejszy jest oczywiście tajemniczy skarb generała. Mniej znana, lecz równie fascynująca, jest historia odnalezienia grobu Samsonowa. Serdecznie zapraszamy!

 

IP, MGBPCh, Fot. MGBPCh