Statuetka Jednorożca 2021 wręczona Czesławowi Wojciechowskiemu


29 grudnia uroczysta Sesja Rady Gminy Jednorożec została połączona z ceremonią wręczenia Statuetki Jednorożca 2021. To szczególne wyróżnienie tak bardzo ważne dla naszej społeczności, przyznane zostało już po raz szesnasty.
Kapituła Statuetki Jednorożca w składzie: Wójt Gminy Jednorożec Pan Krzysztof Iwulski, Przewodniczący Rady Gminy Jednorożec Pan Cezary Wójcik, Przewodniczący Komisji Oświaty, Rodziny, Kultury i Spraw Społecznych Pan Leszek Sędrowski, Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” Pani Barbara Nizielska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jednorożcu Eugenia Bonalska, po wnikliwej analizie 2 zgłoszonych wniosków z kandydaturami pretendujących do tego prestiżowego wyróżnienia, podjęła uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku grupy pięciu Radnych Rady Gminy Jednorożec i przyznała Statuetkę Panu Czesławowi Wojciechowskiemu- społecznikowi i strażakowi zaangażowanemu w życie lokalnej społeczności.
Przewodnicząca Kapituły Statuetki Jednorożca Eugenia Bonalska podczas ceremonii przedstawiła sylwetkę kandydata i jego życiorys. Przedstawiając laureata zacytowała słowa św. Jana Pawła II:
– Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi
Pan Czesław Wojciechowski, dziś już prezes honorowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ulatowo- Pogorzeli udowodnił, że wyżej zacytowane słowa są w Jego przypadku bardzo prawdziwe. Jego postawa i zaangażowanie w poprawę jakości życia na płaszczyźnie miejscowości w której żyje, dowodzi, że jest człowiekiem, który traktuje swoje życie jako służbę. Służbę drugiemu człowiekowi. Dzięki jego uporowi, ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu doszło między innymi do budowy szkoły i budynku remizy OSP. Wielokrotnie był inicjatorem wydarzeń integrujących lokalną społeczność oraz podnoszącym ich wiedzę poprzez organizację kursów i szkoleń – podkreśliła Przewodnicząca Kapituły Statuetki Jednorożca Eugenia Bonalska
Wręczenia Statuetki dokonał Wójt Gminy Jednorożec Pan Krzysztof Iwulski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Jednorożec Panem Cezarym Wójcikiem.
Wójt Gminy Jednorożec Pan Krzysztof Iwulski, wręczając dyplom podkreślił, iż pełnienie funkcji prezesa OSP przez 21 lat to ogromna odpowiedzialność i wyzwanie któremu Pan Czesław podołał. Takie zaangażowanie w życie lokalnej społeczności zasługuje na ogromne uznanie i wdzięczność.
Pan Czesław Wojciechowski otrzymał to szczególne wyróżnienie za wieloletnie poświęcenie służbie w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej, bezcenny wkład pracy społecznej na rzecz mieszkańców wsi Ulatowo-Pogorzel. Integrację lokalnego środowiska, a tym samym rozwój gminy Jednorożec.
Sam laureat bardzo wzruszony i zadowolony wyraził słowa wdzięczności skierowane do władz gminy, druhów strażaków i współpracowników, za to szczególne wyróżnienie.
IP, GBP Jednorożec, Fot. GBP Jednorożec
Czesław Wojciechowski – życiorys
Czesław Wojciechowski urodził się 3 stycznia 1934 r. we wsi Ulatowo Zalesie w gminie Krzynowłoga Mała 3 stycznia 1934 r. Rodzice Adam i Władysława Wojciechowscy posiadali w tej wsi nieduże gospodarstwo rolne. Okupację niemiecką przeżył z rodziną w Ulatowie Zalesiu. Pod koniec wojny ojciec, wraz z innymi chłopami, został wywieziony wgłąb Rosji i już stamtąd nie powrócił. Matka została z trójką małych dzieci sama. W marcu 1945, po zorganizowaniu we wsi wsi dwuklasowej szkoły, został przydzielony do klasy drugiej. Z promocją do klasy czwartej jesienią rozpoczął naukę w czteroklasowej szkole w Ulatowie Adamach. Po uzyskaniu promocji do klasy piątej Czesław Wojciechowski zamieszkał u swojego dziadka w Ulatowie- Pogorzeli, skąd było bliżej do szkoły w Jednorożcu, gdzie kontynuował naukę. Było bardzo trudno, ponieważ jednocześnie jako najstarszy z rodzeństwa pomagał matce w pracach w gospodarstwie w Ulatowie Zalesiu. W 1949 roku ukończył 7-klasową Szkołę Powszechną w Jednorożcu, wrócił do rodzinnej wsi i zajął się gospodarstwem. W 1951 roku całą rodziną sprowadzili się do Ulatowa – Pogorzeli, gdzie rozpoczęli gospodarowanie na ziemi przekazanej przez dziadka. W 1953 roku w czasie pożaru wsi spaliło się też ich gospodarstwo. Wszystko trzeba było odbudować na nowo. W listopadzie 1954 roku Czesław Wojciechowski został powołany do wojska. Służbę pełnił w Kołobrzegu w 15 Pułku moździerzy. 1 grudnia 1955 r. został zwolniony i przeniesiony do rezerwy. W 1956 roku zawarł związek małżeński z Henryką Pietrzak. Wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Pobudowali nowe budynki gospodarcze i dom, rozwijali i unowocześniali gospodarstwo, kupowali maszyny i urządzenia rolnicze. W 1965 roku w Ulatowie-Pogorzeli powstało Kółko Rolnicze. Funkcjonowało z funduszów wiejskich, gromadzonych z obowiązkowych dostaw płodów rolnych. Czesław Wojciechowski przez pewien czas kierował Kółkiem – był jego dyspozytorem. Przez wiele lat Czesław Wojciechowski zajmował się też dorywczo pracami budowlanymi. Budował głównie budynki gospodarcze, ale i mieszkalne. W roku 1995 Czesław Wojciechowski przeszedł na emeryturę, ale dalej wraz z żoną pomagał w gospodarstwie synowi Waldemarowi. Syn zmarł w 2003 roku, a żona w roku 2018. Czesław Wojciechowski ma syna Janusza i córkę Danutę, pięcioro wnucząt i troje prawnucząt. Czesław Wojciechowski jest osobą ciekawą ludzi i świata. Kiedy miał możliwość, jeździł na wycieczki organizowane we wsi oraz pielgrzymki parafialne. Czyta wiele książek, głównie o tematyce historycznej oraz powieści.
Działalność społeczna na rzecz wsi
Pomimo ciężkiej pracy w gospodarstwie rolnym i dodatkowych zajęć zarobkowych, Czesław Wojciechowski angażował się w życie społeczności wiejskiej Ulatowa-Pogorzeli i udzielał się w pracach społecznych. Kiedy we wsi za sprawą mieszkańców została utworzona 4-klasowa szkoła, funkcjonująca w prywatnym domu, wśród kilku mieszkańców powstała myśl, aby wybudować budynek szkolny. Na zebraniu wiejskim Czesław Wojciechowski został wybrany przewodniczącym komitetu rodzicielskiego, który miał zająć się budową szkoły, a wcześniej zbieraniem środków na ten cel, ponieważ aby otrzymać zezwolenie na budowę należało zgromadzić 50% wartości budynku. Dokonano wielu działań, aby zgromadzić taką kwotę, m.in organizowanie zabaw tanecznych, zimą zwożenie lodu potrzebnego w zlewni mleka, zbiórki pieniędzy od mieszkańców. Za te pieniądze zakupiono cement, pustaki, cegłę, wapno i część stali. Czesław Wojciechowski kierował budową szkoły i pracował jako murarz. W czynie społecznym mieszkańcom udało się pobudować fundament i ściany. Resztę dokończyła Gmina Jednorożec w ramach popierania czynów społecznych. Kiedy w Ulatowie-Pogorzeli funkcjonowało Koło Gospodyń Wiejskich, w domu Henryki i Czesława Wojciechowskich były organizowane kursy gotowania i pieczenia. Był zawsze aktywny i pomocny. np. współorganizując tzw. objazdy pola.
Działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ulatowie-Pogorzeli
Wiosną 1951 r. Czesław Wojciechowski wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ulatowie-Pogorzeli i na walnym zebraniu został wybrany sekretarzem. Po powrocie z wojska dalej przez dwie kadencje pełnił funkcję sekretarza, przez jedną był skarbnikiem i zastępcą prezesa. W roku 2000 został wybrany na prezesa OSP w Ulatowie-Pogorzeli i pełnił tę funkcję przez 21 lat – do czerwca 2021 roku. Obecnie ma tytuł prezesa honorowego. Dobro i rozwój OSP były dla niego bardzo ważne. Inicjował też działania strażaków np. kiedy na strażackim walnym zebraniu powstała myśl pobudowania figurki Matki Bożej przy wjeździe do Ulatowa-Pogorzeli, Czesław Wojciechowski opracował jej projekt, który został zatwierdzony przez ówczesnego proboszcza ks. Mariana Mecha. Aktywnie uczestniczył w budowie kapliczki sfinansowanej przez OSP. Druhowie strażacy wiele prac dla OSP wykonywali sami, bezpłatnie. Czesław Wojciechowski włożył wiele pracy przy budowie nowego budynku remizy – zajmował się głównie stolarką. Pozyskał i przygotował drewno oraz położył podłogę w nowej remizie. W 1986 roku budynki garaży i remizy zostały połączone. Czesław Wojciechowski murował wtedy ściany zewnętrzne. Po zniszczeniu podłóg w remizie, po raz drugi kładł nowe deski. Z pozostałego drewna porobił stoły i ławki na całą salę, aby mogły tu odbywać się różne imprezy. W 2009 r. potrzebne był nowe garaże. Strażacy wybudowali je społecznie. Czesław Wojciechowski murował ściany i wykonał więźbę dachową. Jako prezes starał się o zapewnienie środków dla jednostki na inwestycje, samochody i sprzęt strażacki. W 2012 roku włożył dużo pracy w organizację uroczystości 90-lecia istnienia OSP w Ulatowie- Pogorzeli. Zawsze miał na uwadze dobro strażaków. Zależało mu, aby OSP odnosiła sukcesy i rozwijała się. Jest dumny z wyremontowanej pięknie remizy, garaży, zadbanego placu, bogatego wyposażenia i sprzętu strażackiego. Czesław Wojciechowski w OSP w Ulatowie-Pogorzeli działał 70 lat i był to bardzo ważny element jego życia. Został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz najwyższym strażackim wyróżnieniem – Złotym Znakiem Związku.