Studenci WAT będą mogli odbywać praktyki w 5 Brygadzie OT
Od następnego roku akademickiego studenci Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej będą mogli odbywać praktyki zawodowe w Wojskach Obrony Terytorialnej, a żołnierze WOT studiować na kierunku obronność państwa, dostosowanym do ich potrzeb kształcenia. We wtorek 18 maja br. porozumienie określające obszary wspólnych działań podpisali: rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.
„Bardzo się cieszymy z możliwości rozszerzenia współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Dla naszych studentów będzie to wspaniała okazja nie tylko do odbycia samych praktyk zawodowych, zdobycia nowych doświadczeń, ale też do zapoznania się ze specyfiką służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, poznania ich struktury, misji i osiągnięć. Jestem przekonany, że porozumienie, które dziś podpisujemy, wzmocni zarówno potencjał studentów WAT, jak i żołnierzy WOT, ale będzie również kolejnym, ważnym krokiem na drodze zacieśniania naszej współpracy” – powiedział rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
W myśl porozumienia studenci Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, realizujący studia cywilne, będą kierowani na praktyki brygad OT, m.in. do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na okres od 4 do 9 tygodni. Wymiar wykonywania przez studenta zadań w ramach praktyki to nie więcej niż 40 godzin tygodniowo.
Zawarte porozumienie przynosi też wymierne efekty dla terytorialsów. Od października 2021 r. będą mogli podjąć kształcenie na studiach I i II stopnia na kierunku obronność państwa (profil praktyczny) na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Dla studentów cywilnych tego kierunku wprowadzony zostanie przedmiot obrona powszechna. To praktyczna realizacja zapisów Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, podpisanej przez Prezydenta RP w maju 2020 r. Nowe przedmioty pojawią się również w dwóch specjalnościach: obrona terytorialna oraz współpraca cywilno-wojskowa. Jest to wynik ponad czteroletnich doświadczeń WOT, zwłaszcza z operacji zarządzania kryzysowego (m.in. podczas powodzi, pożarów czy pandemii COVID-19) i pozytywna odpowiedź ze strony WAT na edukowanie studentów w tym obszarze.
Porozumienie pozwoli na wymianę doświadczeń kadry naukowej, szkoleniowej, a także wzmocni potencjał rekrutacyjny WOT, gdzie nowi ochotnicy, studenci WAT, będą mogli zapoznać się z codziennością służby w OT. W ramach współpracy przewidywane są też wspólne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe i kolejne przedsięwzięcia dydaktyczne. Jak zapowiada dr Patrycja Bryczek-Wróbel, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, w ramach specjalności obrona terytorialna, Wydział planuje uruchomić również studia podyplomowe. Zajęcia praktyczne będzie prowadzić kadra WOT, a teorię – nauczyciele akademiccy WAT.
IP, ASz